Technológie sa veľmi rýchlo vyvíjajú takmer v každom odvetví a automobilový priemysel nie je výnimkou.  Sme svedkami vývoja elektrických, ale aj vodíkových áut, ktoré by mali nahradiť tie súčasné so spaľovacím motorom. Väčšina ľudí si myslí, že práve elektrické autá sú budúcnosťou dopravy. Odborníci majú na to iný názor a za budúcnosť dopravy považujú práve automobily s vodíkovými palivovými článkami. 

Väčšina veľkých svetových automobiliek sa pustila do procesu elektrifikácie. Do vývoja a výroby elektromobilov a batérií plánujú investovať stovky miliónov dolárov. V Číne a niektorých štátoch Európskej únie existuje podpora zo strany vlád v podobe rôznych nariadení či dotácií, ktoré tlačia automobilky k využívaniu alternatívnych technológií.

S podobnými opatreniami sa v niektorých štátoch môžu stretnúť aj samotný zákazníci, ktorí majú možnosť nakupovať elektrické autá so zľavami, pričom môžu využívať viacero výhod oproti majiteľom áut so spaľovacími motormi.

Výhody vodíkového pohonu

Môžeme povedať, že o čosi menej rozšírenou dopravou je práve tá, ktorá využíva na svoj pohon vodík. Vodík je považovaný za látku, ktorá je k životnému prostrediu šetrnejšia v porovnaní s elektrickou energiou. Vodík, ako aj ostatné alternatívne technológie, má niekoľko výhod aj nevýhod. Zásoby vodíka sú nevyčerpateľné, no výroba je náročná a ceny sú vysoké. Nákladná je aj výroba palivových článkov, pri ktorej sa používajú materiály, ako platina, titán a uhlíkové vlákna.

Palivové články prevádzajú energiu ukrytú v atómoch vodíka priamo na elektrickú energiu. Obrovskou výhodou v porovnaní s klasickými akumulátormi je, že sa nedajú vybiť. Ďalšou veľkou výhodou je aj rýchlosť tankovania. Kým vodíkové auto natankuješ takmer tak rýchlo ako bežné autá na čerpacej stanici, nabitie elektromobilu môže trvať v závislosti od typu akumulátora a nabíjačky 30 a viac minút.

Zobraziť celú galériu (2)
Aj v Rakúsku budú mať majitelia elektromobilov množstvo výhod, Google+

Problém môže byť v budovaní vodíkovej infraštruktúry na čerpacích staniciach. Realizácia bude totiž komplikovanejšia a drahšia ako nabíjacie stanice. Napríklad v Nórsku koncom roka 2018 zatvorila spoločnosť Hyop, ktorá patrí medzi dôležitých hráčov v oblasti tankovania vodíka, až 5 zo 7 vodíkových čerpacích staníc. Dôvod bol veľmi jednoduchý. Vysoké náklady na prevádzku, ktoré už spoločnosť nevedela nijako pokryť. Výdavky na prevádzku vodíkových staníc predstavovali až 7 miliónov dánskych korún, pričom tržby boli len na úrovni 132 tisíc.

Náklady na nabíjacie stanice naopak neustále klesajú. Vodíkových staníc je momentálne veľmi málo a ich budovanie sa realizuje prevažne v Kalifornii. Neskôr by však mali pribúdať aj v Európe, USA či Japonsku. Podľa dostupných informácií sa vodíková čerpacia stanica na Slovensku zatiaľ nenachádza. V konečnom dôsledku by to bolo s najväčšou pravdepodobnosťou zbytočné vzhľadom na počet automobilov s vodíkovým pohonom na našich cestách.

Vodíkové automobily majú v ponuke Toyota aj Hyundai, no postupne sa pridávajú ďalší

Čo sa vodíkových áut týka, najznámejšie modely sú od značiek Toyota a Hyundai. Toyota Mirai sľubuje dojazd okolo 500 km, pričom maximálna rýchlosť je 177 km/h. Podľa automobilky je vozidlo možné natankovať za približne 3 minúty. Cena tohto modelu začína na sume 66 000 eur, čo rozhodne nie je lacná záležitosť.

Nexo od spoločnosti Hyundai na Slovensku zatiaľ dostupné nie je, no v Českej republike ho už vo veľkom reklamujú. Maximálna rýchlosť by sa mala zastaviť na 179 km/h a maximálny dojazd má byť až 777 km. Natankovanie plnej nádrže vodíkom by v tomto prípade malo trvať menej ako 5 minút.

Nexo však nie je najlacnejšie, a preto je potrebné pripraviť si 69 000 eur. Obe vozidlá však bude zo začiatku možné využívať pravdepodobne už v spomínanej Kalifornii, ktorá má zatiaľ najlepšiu vodíkovú infraštruktúru na svete. Do úvahy pripadá aj Škandinávia.

Zobraziť celú galériu (2)
Printscreen/hyundai
Okrem japonskej a kórejskej značky sa na vodíkový pohon začal zameriavať aj Mercedes. V Nemecku dokonca odovzdal prvé kusy modelu GLC F-CELL, čo je vlastne plug-in hybrid na vodíkový pohon. Dojazd sľubuje približne 400 km a jeho maximálna rýchlosť bude dosahovať 160 km/h. Cena a prípadná dostupnosť na Slovensku zatiaľ známa nie je.

Vyššiu energetickú efektivitu majú predsa len elektromobily

Spoločnosť Transport & Environment predstavila graf, v ktorom porovnáva energetickú efektivitu vodíkového, konvenčného a elektrického pohonu. Na obrázku je možné vidieť, že najefektívnejším je práve elektrický pohon s celkovou stratou len 27 % a účinnosťou 73 %. Vodíkový pohon má celkovú účinnosť na úrovni približne 22 %. Táto účinnosť je stanovená pri výrobe elektrolýzou, na ktorú je potrebné obrovské množstvo vody, takže sa zatiaľ vyrába aj inými spôsobmi, no prevažne je to z fosílnych palív.

Najväčšie zastúpenie automobilov na vodíkový pohon je v Nemecku, Veľkej Británii, Holandsku, USA, Francúzsku a v Škandinávii. V Nemecku je v prevádzke okolo 50 vodíkových staníc, pričom vo viacerých mestách je dokonca možné využívať vodíkové autobusy vo verejnej doprave.

Havária, ktorá pozastavila predaje

Vodíkový pohon má aj svoje temnejšie stránky. Vodík totiž patrí medzi vysokoexplozívny typ plynu. V našom článku sme ťa informovali, že v Nórsku vybuchla čerpacia stanica Uno-X na vodík. Reakciou automobiliek Toyota a Hyundai bolo pozastavenie predaja modelov na vodíkový pohon.

Podľa vyjadrení polície bol výbuch tak silný, že dokázal aktivovať airbagy na nepoškodených vozidlách, pričom spôsobil zranenie dvoch osôb v neďaleko stojacich autách. Spoločnosť prevádzkujúca vodíkové stanice pozastavila činnosť všetkých staníc v Nórsku, Dánsku a ďalších krajinách.

Portál electrek.com informoval, že Toyota svoj postoj voči autám na vodíkový pohon na základe tejto udalosti nemení. „Toto nezmení náš pohľad na vodík, pričom je dôležité upozorniť na to, že vodíkové autá sú minimálne tak bezpečné ako bežné autá so spaľovacími motormi.“

Aká budúcnosť nás vlastne čaká?

Je jasné, že obe technológie majú pred sebou ešte dlhú cestu v oblasti vývoja. Vodík má medzery v efektivite výroby z obnoviteľných zdrojov a problémom sú aj vysoké náklady na výskum, výrobu či infraštruktúru. Elektromobily musia jednoznačne zrýchliť nabíjanie. Veľkou výzvou bude vývoj a výskum pri batériách, kde sa musí vyriešiť ich recyklácia, pričom dôležité bude aj zníženie ich dopadu na životné prostredie.

Každý si musí vytvoriť na obe technológie svoj vlastný názor. Je vysoká pravdepodobnosť, že o niekoľko rokov už v showroomoch nenájdeme vozidlá poháňané benzínovými alebo naftovými motormi, no naopak sa budeme rozhodovať medzi elektrickým alebo vodíkovým modelom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú