Tím neurovedcov a počítačových technikov spravil veľký krok k tomu, aby sme v blízkej budúcnosti dokázali čítať ľudskú myseľ.

Základ tvorí umelá inteligencia so špeciálnym softvérom, vďaka čomu sa dá odvodiť to, čo vidíme alebo sme videli.

Konvolučná neurónová sieť

S týmto nástrojom sme sa už mnohí stretli, či už v telefónoch, alebo počítačoch. Slúži na rozpoznávanie tváre a objektov. ‚‚V posledných rokoch zaznamenal tento typ siete obrovský vplyv v počítačovom videní. Naša technika používa neurónovú sieť na pochopenie toho, čo vidíte,’’ povedal Zhongming Liu – odborný asistent na Weldonskej fakulte v Purdue. Neurónové siete patria medzi algoritmy využívajúce hĺbkové učenie. Doteraz slúžili na to, aby ukázali, ako mozog spracováva statické a iné vizuálne podnety. Nové poznatky sa využijú k tomu, aby sa zistilo ako mozog reaguje na dynamické vizuálne prostredie.

Prvé testy ukázali pozitívne výsledky

Softvér analyzoval celkovo 11,5 hodín údajov fMRI od každej z troch žien, ktoré sledovali až 972 videoklipov, na ktorých boli ľudia a zvieratá v pohybe, ale aj rôzne prírodné scenérie. Najprv boli údaje použité k výcviku konvolučnej neurónovej siete na predpovedanie aktivity v mozgovej kôre.

Potom model použili na dekódovanie údajov z fMRI, dokonca aj takých, s ktorými sa sieť predtým vôbec nestretla. Podľa vedcov sieť údaje presne dekódovala a zadelila ich do konkrétnych kategórií. To, čo sa odohrávalo, vedeli dekódovať takmer v reálnom čase. Subjektom skenovali mozog každé dve sekundy a vždy bol pritom vytvorený iný model.

Tiež dokázali zistiť, že rôzne informácie aktivovali rôzne časti mozgu. Pri scéne, keď sa vozidlo pohybovalo pred budovou, sa rozdelil na dva kusy. Jedno miesto v mozgu reprezentovalo auto a druhé zas budovu. Následne ich mozog spojí dohromady, čím vytvorí pochopiteľnú scénu pre nás. Dokonca sa im podarilo použiť trénovanú neurónovú sieť na predikciu a dekódovanie mozgovej aktivity iného ľudského subjektu.

Cieľom tohto výskumu je posunutie umelej inteligencie, ktorá by im pomohla viac porozumieť ľudskému mozgu. Využitie má byť skutočne obrovské, rovnako ako aj jeho zneužitie v nesprávnych rukách (vnucovanie myšlienok, ovládanie mysle atď).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom