Mozgové implantáty a neurológia oslavujú ďalší dôležitý míľnik, ktorý pomaly ale určite približuje budúcnosť takzvaných BCI alebo BMI, teda rozhraním medzi mozgom a počítačom. Ako upozorňuje Reuters, takýmto zariadením sa tentoraz vedcom podarilo prinavrátiť pacientovi s ochorením ALS (amyotrofická laterálna skleróza) schopnosť rozprávať. Potenciál tejto technológie ale siaha ďaleko za hranice toho, čo dokáže dnes.

Spoľahlivé spojenie s mozgom

BCI sa spoliehajú na mozgové implantáty s nesmierne maličkými elektródami, ktoré sú zavádzané priamo do mozgu. Oblasť mozgu je volená podľa výsledku, ktorý má implantát a zariadenie s ním spojené dosiahnuť, čo bolo v tomto prípade navrátenie schopnosti rozprávať pacientovi s ochorením ALS a to formou počítačového prevodníku textu na umelú reč.

45-ročnému pacientovi s ALS táto technológia umožnila komunikovať svoje myšlienky, ktoré zariadenie premieňa na text a text následne na umelú reč a to s prekvapivou presnosťou – mozgové signály premieňa na text s až 97 % presnosťou a pacient nedokázal skryť svoje nadšenie. Dodal, že neschopnosť komunikovať bola veľmi frustrujúca a demoralizujúca, k čomu dodal, že táto technológia pomôže ľuďom vrátiť sa do života a do spoločnosti.

Tento zásadný prelom je pritom len jedným z mnohých pokrokov technológie BCI, na ktorej pracujú aj dvaja giganti – Neuralink patriaci kontroverznému miliardárovi Elonovi Muskovi a spoločnosť Synchron, pričom o oboch týchto firmách sme vďaka ich pokrokom nedávno informovali v samostatných článkoch.

Hľadajú druhého dobrovoľníka

Neuralink už svoj implantát vložil do mozgu druhého dobrovoľníka, pričom aj v tomto prípade zatiaľ prebieha experiment veľmi dobre. „Nechcem to zakríknuť, ale zdá sa, že s druhým implantátom to išlo veľmi dobre. Má veľa signálu, veľa elektród. Funguje to veľmi dobre,“ uviedol kontroverzný miliardár. Z celkového počtu 1024 elektród zariadenia je momentálne aktívnych 400.

Umožnia používať technológie aj bez rúk

Spoločnosti Synchron sa nedávno podarilo spojiť ľudský mozog prostredníctvom mozgového implantátu s headsetom Apple Vision Pro. Počas demonštrácie Synchron ukázal, ako dokáže ich technologické riešenie pomôcť osobám s ochorením ALS (amyotrofická laterálna skleróza).

64-ročnému pacientovi bolo umožnené pomocou špeciálneho čipu ovládať Apple Vision Pro výlučne pomocou myšlienok. Takýmto spôsobom dokázal efektívne využívať rozhranie Apple Vision Pro, hrať na tomto zariadení hry, pozerať videá či dokonca odosielať textové správy.

Na hranie hier bol úspešne použitý aj mozgový čip Muskovho Neuralinku. 29-ročný Noland Arbaugh tvrdí, že mu dal špičkový mozgový implantát superschopnosti aj pri hraní počítačových hier, má však svoje limitácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú