Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čína a jej pristávací modul prieskumnej lunárnej misie Čchang-e 4 posiela obrázky Mesiaca vo vysokom rozlíšení. Tie zbieral modul po dobu 12 lunárnych dní.

Čína zaznamenala 3. januára minulého roka ohromný úspech, keď jej pristávací modul prieskumnej lunárnej misie Čchang-e 4 po prvýkrát v histórii predviedol pristátie na odvrátenej strane Mesiaca. Ako informuje portál arsTechnica, Čína pri príležitosti prvého výročia od úspešného pristátia modulu zverejnila množstvo vedeckých údajov a zachytených obrázkov.

Doposiaľ najostrejšie zábery odvrátenej strany Mesiaca

Pristávací modul s celkovou hmotnosťou 1,2 tony niesol na svojej palube aj lunárne vozidlo Yutu 2. To od svojho pristátia najazdilo po povrchu Mesiaca niečo vyše 350 metrov, pričom podrobne skúmalo skalné útvary a povrch Mesiaca. Lander a rover spoločne niesli celkovo 5 rôznych vedeckých nástrojov, z ktorých terénna kamera (TCAM) vytvorila počas 12 lunárnych dní množstvo obrázkov s vysokým rozlíšením.

Kamera TCAM bola pripevnená na vrchu pristávacieho modulu, pričom bola schopná natáčať sa o 360°. Vďaka tomu vytvorila mimoriadne ostré obrázky s vysokým rozlíšením a dobrým vyvážením farieb.

Používateľ Techniques Spatiales zo sociálnej siete Twitter tieto obrázky prekonvertoval do formátu .png. Nájdeš ich v galérii vyššie.

Čína po úspechu nekončí. Chystá ďalšiu a ešte ambicióznejšiu misiu

Pristávací modul Čchang-e 4 pristál v kráteri Von Kármán, ktorý sa nachádza v blízkosti južného pólu, v panve South Pole – Aitkien. Misia nám tak doteraz poskytla najlepšie údaje o doteraz nepreskúmanej odvrátenej strane Mesiaca.

Po tomto úspechu má Čína v úmysle začať s misiou Čchang-e 5 už koncom tohto roka. Jej ambicióznym cieľom je vrátiť na Zem až 2 kg lunárneho regolitu. Ak by bola úspešná, doniesla by lunárne vzorky na Zem po prvýkrát od sovietskej misie Luna 24 z roku 1976.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú