Keď je reč o smartfónových trhoch, delia sa na dve pomyselné skupiny. Prvou skupinou sú zákazníci v Amerike / Európe a druhou je Čína spolu s Indiou, kde je taktiež obrovské množstvo potenciálnych zákazníkov. Len veľmi málo spoločnostiam sa ale podarilo prekonať túto priepasť.

Veľkým hráčom vo svete je momentálne Huawei, ktorý nám doslova rastie pred očami. Kým pred niekoľkými rokmi na západných trhoch ľudia nevedeli ani len vysloviť jeho meno, dnes je tretím najväčším výrobcom smartfónov na svete. Pred ním je už len kórejský Samsung a americké Apple, pričom tieto dve spoločnosti si držia trón už od roku 2011. Nexus 6P, Huawei P9 či Mate 9 sa minulý rok zaraďovali medzi to najlepšie, čo Čína mohla ponúknuť. Prémiový dizajn, kvalitné spracovanie a nekompromisný výkon. To všetko sú charakteristické vlastnosti pre smartfóny značky Huawei, vďaka ktorým sa Huawei preslávil nielen v Číne, ale aj v Európe alebo USA.


zdroj fotografie: Zaeke

Oppo, Vivo, Huawei

Väčšine z vás pravdepodobne netreba pripomínať, že Huawei bol a stále je najväčším výrobcom v Číne. Len minulý rok mu patril 16,4 % podiel na trhu. Na krk mu však dýchajú výrobcovia, ako Oppo a Vivo, ktorých nárast je ešte rýchlejší. Pred dvomi rokmi bola situácia úplne odlišná. Prvé miesto obsadzovalo Xiaomi, druhé Huawei a tretie Apple. Za jeden rok sa Huawei dostal na prvé miesto a Xiaomi prekvapivo kleslo až na štvrté. Ružovo to nevyzerá ani pre Apple, ktoré zaznamenalo podobný pokles ako Xiaomi a dostalo sa až na piatu priečku.


zdroj fotografie: Counterpoint

Vzhľadom na aktuálne štatistiky je tak dosť možné, že tento rok na domácom trhu z trónu Huawei zosadne a nahradí ho Oppo alebo Vivo. Ako môžeš vidieť v tabuľke vyššie, Oppo z roka na rok svoje predaje takmer zdvojnásobilo, a to len vďaka jednému smartfónu (Oppo R9).

Nenechaj si ujsť
TIP: iPhony strácajú popularitu v obrovskej Číne. Medzi najpredávanejšími smartfónmi sa už nenachádza žiadny model

Čo bude o pár rokov?


zdroj fotografie: Vlastný

Očakáva sa, že predaje čínskych smartfónov sa budú naďalej zvyšovať a predčia tak svetových gigantov. Stačí sa len pozrieť na dizajny smartfónov, aké Čína neustále produkuje. Za pozornosť určite stojí Xiaomi Mi MIX alebo Honor Magic. Úspech závisí aj od sieťovej kompatibility, keďže napríklad niektoré nepodporujú našu 800 MHz LTE frekvenciu. Čína teda bude v smartfónovom priemysle určite dominovať ešte pár rokov a sme zvedaví, ako sa zachovajú giganti pre udržanie si dobrých predajov na zvyšných trhoch po celom svete.


zdroj fotografie: Anzhuo

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom