Už začiatkom roka sme ťa informovali o úspešnom pristáti čínskej sondy Chang´e-4 na odvrátenej strane Mesiaca, ktorého súčasťou bol aj experiment s pestovaním plodín a prežitím živých mikroorganizmov v špeciálnom inkubátore. Čínski vedci tak zhruba po trištvrte roku prichádzajú s novými informáciami, ako aj s ďalšími plánmi do budúcna, informuje DigitalTrends.
Správy, že na odvrátenej strane Mesiaca sa vedcom podarilo dopestovať bavlnu zo semienok, ktoré boli zasadené v špeciálnom inkubátore, zverejnil vedúci projektu, Xie Gengxin, ešte koncom januára tohto roka. Bavlník na Mesiaci dokázal prežiť celý lunárny deň, ktorý trvá 14 a pol pozemských dní, informuje FossBytes. Malá rastlinka s dvomi klíčnymi lístkami však neprežila lunárnu noc a zamrzla.
Vďaka ďalšiemu výskumu mini-biosféry vo vnútri inkubátora sa vedcom podarilo zhotoviť 3D render toho, ako rastlina bavlny vyzerala. Tento úspech považujú za prelomový, aj keď pestovanie rastlín vo vesmíre nie je ničím novým. Na vesmírnej stanici ISS sa vedcom darí dlhodobo pestovať rôzne druhy plodín. Mesačný povrch je však úplne iný a organizmy si tu musia poradiť s rôznymi extrémnymi podmienkami, ako je napríklad mikrogravitácia či obrovské výkyvy teplôt.
China's Lander Successfully Grew Some Cotton Plants on the Moon. Fruit Flies and Potatoes Didn't Fare So Well – Universe Today https://t.co/yXlz7ee9ox pic.twitter.com/naDhmbpqEc
— Universe Today (@universetoday) October 2, 2019
Tento úspech však vedcov posúva vpred a uvažujú, že by na Mesiac poslali aj zložitejšie organizmy. Už pri misii Chang´e-4 uvažovali, že by na odvrátenú stranu Mesiaca poslali malú korytnačku, no vyskytol sa problém. Dokázali by je totiž zabezpečiť kyslík iba na 20 dní. Prvú korytnačku na Mesiaci však možno uvidíme už začiatkom roka 2020, kedy tam pravdepodobne vycestuje na palube sondy misie Chang´e-6.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ SpaceX končí s doterajším spôsobom zachraňovania častí Falconu 9. Staví na efektívnejšie riešenie

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

V útrobách Zeme je záhadné mimozemské teleso. Ovplyvňuje aj naše magnetické pole - čo spôsobuje záhadné anomálie?

Spojené arabské emiráty rapídne napredujú vo vesmírnom programe. Po Marse sa chcú dostať aj na Mesiac

Ďalší historický úspech za nami: Vesmírna loď predĺžila životnosť zomierajúcemu satelitu o roky
Články, ktoré hýbu svetom

Veľký deň: HBO GO zaradilo do ponuky seriál Priatelia aj minuloročný filmový megafilm, obe v slovenčine

AKTUÁLNE Najpokročilejší elektromobil sveta je tu. Mercedes EQS búra všetky predsudky a prináša ultimátny dojazd

Firma Pavla Čekana, ktorá pomáha Slovensku bojovať s pandémiou, je v obrovskej strate. Má to ale jasný dôvod

Do reštaurácie sa objednáš ako na testovanie. Gastro našlo spôsob, ako fungovať aj cez pandémiu
