Kým sa Slováci tešia z rozširovania 5G sietí, Čína napreduje obrovskými skokmi a v meste budúcnosti spúšťa širokopásmovú 10G sieť. Používateľom vo futuristickom meste Xiong’an umožní neuveriteľne rýchle sťahovanie a pripojenie takmer bez oneskorenia. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Nové možnosti siete

Za novou technológiou 50G-PON stoja spoločnosti Huawei a China Unicom, ktorá umožní sťahovanie rýchlosťou až 10 gigabajtov za sekundu. Sťahovanie filmov v 8K rozlíšení sa skráti na pár sekúnd a na svoje si prídu aj hráči, ktorí budú môcť hrať aj tie najnáročnejšie hry cez cloud takmer s nulovým oneskorením. Čína však s 10G sieťou má väčšie plány a ide o krok k prepojeniu inteligentného mesta budúcnosti.

smart city
Freepik

Inteligentné mesto Xiong’an, ktorý sa nachádza neďaleko Pekingu, bol svetu predstavený v roku 2017 ako nový technologický uzol pod záštitou prezidenta Si Ťin-pchinga. Od začiatku bol plánovaný ako mesto s ekologickým, inteligentným a inovatívnym jadrom, ktoré by malo byť príkladom pre urbanizáciu budúcnosti. Teraz sa môže pochváliť najrýchlejším internetovým pripojením na svete.

Futuristické mesto je zatiaľ mestom duchov

Nová generácia siete otvára nové možnosti pre samojazdiace autá, virtuálnu a rozšírenú realitu v online prostredí, smart aplikácie pre celé mesto a dokonca aj pre pokročilé jazykové modely a umelú inteligenciu. Čínska vláda považuje mesto za ideálne miesto na spustenie tejto technológie aj preto, že jeho urbanistický dizajn zahŕňa koncept tzv. „15-minútového životného okruhu“, čo znamená, že každý obyvateľ by mal mať všetko potrebné na každodenný život do 15 minút chôdze.

Xiong'an
Wikimedia commons/N509FZ/CC BY-SA 4.0

Hoci Čína má s futuristickým mestom veľké plány, niečo tomu predsa len chýba. Ako informuje aj agentúra Bloomberg, mesto budúcnosti pôsobí ako mesto duchov. Aj keď sa do výstavby investovalo viac než 100 miliárd dolárov, o mesto nejaví záujem súkromný sektor, ani samotní ľudia. Mesto budúcnosti tak ostáva prázdne a takmer bez života. Aj napriek nezáujmu obyvateľov však Čínska vláda naďalej propaguje ako symbol technologickej vízie budúcnosti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP