Umelá inteligencia pokračuje vo svojom intenzívnom rozmachu a tentoraz sa ju podarilo dostať aj do vesmíru, kde môže uľahčiť život mnohým súkromným spoločnostiam, agentúram či v budúcnosti aj astronautom. Ako totiž informuje portál Interesting Engineering, Čína dostala na obežnú dráhu satelit, ktorý má v porovnaní s klasickými družicami zásadnú výhodu.

Bude pozorovať povrch Zeme

Zásadnou výhodou použitia umelej inteligencie namiesto klasických programov a algoritmov je, že dokážu získané dáta spracovať rýchlejšie, čo je obzvlášť užitočné v oblasti, ktorej sa bude družica WonderJourney (WJ-1A) venovať. Má totiž sledovať povrch Zeme a pomáhať nielen poľnohospodárom alebo takzvaným smart-mestám, ale tiež s redukciou a zvládaním rôznych katastrof.

Satelit bol vynesený na orbitu pomocou komerčnej čínskej rakety CERES-1 Y7 a kým bežné družice posielajú získané dáta na Zem na spracovanie, WonderJourney tento proces zvláda priamo na orbite. Na to zariadenie využíva AI platformu String Edge, pričom pre Čínu ide o vôbec prvý satelit vybavený vlastnou umelou inteligenciou, za ktorého konštrukciou stojí firma Star.Vision.

Star.Vision

Aby mohol tento satelit spoľahlivo pozorovať povrch Zeme, je vybavený aj kamerami s vysokým rozlíšením, infračervenými kamerami a tiež panoramatickými kamerami. Zvláda čistiť získané dáta a systém je navyše schopný sám rozoznať oceán, les či iné oblasti, čo môže byť obzvlášť dôležité pri odovzdávaní informácií zákazníkom oveľa efektívnejšie, než konkurencia.

Pomoc pre všetkých

Mnohí si často nedokážu predstaviť, ako im vlastne výskum vesmíru a kozmických technológií pomáha. Aj takýto satelit je však dôkazom, že je vesmírny priemysel pre modernú civilizáciu nesmierne dôležitý a umožňuje jej nielen včas reagovať na rôzne situácie, ale sa tiež na základe spoľahlivých dát pripraviť na iné situácie – podobné satelity totiž monitorujú aj klimatické zmeny.

Len jeden z mnohých

WonderJourney je navyše len prvým z 20 satelitov, ktoré sa majú dostať do vesmíru ešte do konca budúceho roka. Postupom času sa má navyše umelá inteligencia na palube zlepšovať a stávať sa presnejšou a efektívnejšou, keďže sa bude počas prevádzky učiť aj z vlastných dát.

Tento míľnik je tak len potvrdením, že sa umelá inteligencia posúva čoraz vyššie a to aj doslovne. Len nedávno napríklad nechali USA umelú inteligenciu ovládať modernú stíhačku po dobu niekoľkých hodín. Podľa expertov je potenciál obrovský a očakávajú, že bude vyvinutých niekoľko ďalších podobných systémov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP