Čína opäť posúva hranice v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Na pobreží provincie Shandong uviedla do prevádzky najväčšiu plávajúcu veternú turbínu na svete. Masívna turbína znamená ďalší prelom v čínskej energetike, pričom sama o sebe vyprodukuje elektrinu pre 50-tisíc domácností. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Veľká ako mrakodrap

Zariadenie s názvom Qihang vyniká predovšetkým svojimi rozmermi aj výkonom. S kapacitou 20 megawattov ide o najsilnejšiu plávajúcu veternú turbínu, aká bola doteraz uvedená do prevádzky. Priemer rotora predstavuje 260 metrov, pričom výška Qihang presahuje 152 metrov. Celkovo sa tak konštrukcia približuje výške 50-poschodového mrakodrapu.

Turbínu vyrobila a uviedla do prevádzky štátna spoločnosť CRRC. Podľa jej odhadov vyrobí zariadenie približne 62 miliónov kilowatthodín elektriny ročne. To zodpovedá ročnej spotrebe viac ako 50-tisíc domácností. Zároveň dokáže znížiť emisie oxidu uhličitého približne o 62-tisíc ton ročne.

Nová veterná turbína nebudí rešpekt len svojou veľkosťou a výkonom. Zariadenie je umiestnené v hlbokomorskej oblasti, kde nie je možné použiť tradičné pevné konštrukcie. Veterné podmienky sú pritom najlepšie práve v týchto oblastiach. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry viac ako 80 percent morského veterného potenciálu leží v oblastiach mimo dosahu bežných, pevne položených turbín.

Pred nasadením bola turbína niekoľko týždňov testovaná na pevnine. Zostavenie aj spustenie prebehlo v apríli tohto roka:

Jasný svetový líder

Qihang je umiestnená na niekoľkých plávajúcich platformách, ktoré sú ukotvené špeciálnym systémom lán a kotiev. Zariadenie je navrhnuté tak, aby zvládlo vlny vysoké až 24 metrov a vietor so silou tajfúnu. Konštrukcia veternej turbíny dokáže fungovať aj pri výraznom náklone spôsobenom morským vlnobitím.

Turbína je vybavená systémami na riadenie stability a prenášanie síl ukotvenia, rovnako ako pokročilými protikoróznymi ochrannými prvkami a vodotesným plášťom. Každé otočenie hlavného rotora poskytne dostatok energie  jednej domácnosti na niekoľko dní.

Qihang je ďalším dôkazom rýchleho rastu krajiny v oblasti obnoviteľných zdrojov. Výrobná kapacita Číny z obnoviteľných zdrojov v súčasnosti predstavuje viac ako 1,2 terawattu, čím predbehla vlastný plán približne o päť rokov. Veterné a solárne zdroje v krajine tvoria už viac než štvrtinu všetkej vyrobenej elektriny. Čína je zároveň zodpovedná za približne dve tretiny nových globálnych investícií do výstavby veterných a solárnych elektrární.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP