Čína objavila obrovské ložiská vysoko čistého kremeňa, ktorý je kľúčovým materiálom v polovodičoch či fotovoltaických článkoch. Obrovské náleziská by tak Číne mohli pomôcť zbaviť sa závislosti od dovozu nerastu zo Spojených štátov a zároveň podporí domáci technologický priemysel. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Nový minerál v krajine

Dve obrovské ložiská boli objavené v pohorí Qinling v provincii Henan a v regióne Altay v Sin-ťiangu. Odhaduje sa, že celkové zásoby kremíka presahujú viac než 35 miliónov ton. Čínska Štátna rada zároveň aj zaradila vysokočistý kremeň, známy pod skratkou HPQ, na oficiálne uznaný nerast ako 174. nový minerál nachádzajúci sa v krajine.

Nerast pozostáva z oxidu kremičitého (SiO2) s minimálnou čistotou 99,9 %, čo z neho robí kľúčovú surovinu pre odvetvia nanotechnológií, polovodičov či fotovoltiky. Má vysokú odolnosť voči teplu, tepelnú rozťažnosť, priehľadnosť a chemickú stálosť.

Na obrázku sa nachádza rodinný dom vybavený solárnymi panelmi.
Unsplash/Mischa Frank

 

„Zavedenie tohto nového minerálu prispeje k vysoko kvalitnému rozvoju strategických rozvíjajúcich sa odvetví,“ uviedol Mao Jingwen, akademik Čínskej akadémie inžinierstva, pričom poukázal na to, že objav podporí snahy o inovatívny rozvoj domáceho priemyslu.

Dosiahnutie požadovaných parametrov vyžaduje prísne kontroly nečistôt, inklúzií aj zŕn. Čínske spoločnosti už v pilotnej prevádzke dosiahli čistoty 4N5 (99,995 %) a v niektorých experimentoch dokonca 4N8 (99,998 %).

Znižovanie závislosti na Spojených štátoch

Čína doteraz každý rok dovážala HPQ v hodnote viac ako 1,5 miliardy dolárov, pričom väčšina pochádzala z bane Spruce Pine v Spojených štátoch. Podľa správ tak nové náleziská predstavujú cestu k znižovaniu závislosti od dovozu a to práve v čase uvedenia Trumpových ciel a keď sú polovodiče aj solárne panely kľúčovým tovarom v rámci globálnych dodávateľských reťazcov.

Čína plánuje založiť inovačné centrum pre rozvoj a využitie využitie vysokočistého kremíka, ktoré spojí akademickú obec, výskumné ústavy a zároveň aj priemyselné podniky. Chcú tak preskúmať vznik ložísk, či zdokonaliť prieskumné metódy a rozvinúť proces s čistením a separácie. Podľa tvrdení tak Čína bude schopná zásobiť svoje polovodičové a solárne továrne vysokočistým kremeňom výlučne z domácich zdrojov, čo podporí technologický priemysel.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP