Ľudstvo dnes vedie boje na viacerých frontoch. Prioritou je, samozrejme, medicína a boj proti zákerným a nevyliečiteľným chorobám, no nemenej podstatný je aj boj proti devastácii klímy a ničeniu životného prostredie. Čo keby sme však mali dvojsečnú zbraň proti obom týmto neduhom?

Nová technológia z Číny by mohla pomôcť nielen v boji proti klimatickým zmenám, ale aj proti rakovine. Vedci z Poľnohospodárskej univerzity v Qingdao totiž vyvinuli revolučný spôsob, ako oxid uhličitý (CO2) premeniť na lykopén – silný antioxidant so širokým spektrom využitia. O téme informoval portál InterestingEngineering.

Lykopén z baktérií: Prelom v biotechnológii

Lykopén je prírodná látka, ktorá dodáva červenkastý pigment paradajkám, melónom a paprike. Má však aj významné zdravotné účinky, keďže pôsobí ako antioxidant, ktorý môže pomáhať v prevencii rakoviny, srdcových chorôb či cukrovky. Kým doteraz sa lykopén získaval hlavne z rastlín, nový postup, vyvinutý čínskym tímom vedeným Yang Jianmingom, ponúka udržateľnejší spôsob jeho výroby.

Použitím geneticky modifikovaných baktérií Rhodopseudomonas palustris, ktoré prirodzene zachytávajú uhlík, dokážu vedci premeniť CO2 na lykopén. Tento proces je známy ako fixácia uhlíka, ktorý napodobňuje prirodzené mechanizmy v rastlinách. Technológia má potenciál znížiť emisie oxidu uhličitého, ktoré sú jedným z hlavných faktorov globálneho otepľovania, a zároveň vytvárať produkty s vysokou pridanou hodnotou.

Unsplash

Udržateľná alternatíva tradičných metód

Súčasné spôsoby extrakcie lykopénu z rastlín sú neefektívne a vyžadujú veľké množstvo zdrojov. Chemická syntéza je síce alternatívou, no ide o nákladný a komplexný proces. Čínska technológia využívajúca mikroorganizmy však ponúka ekologickejší a lacnejší prístup, ktorý by mohol zmeniť farmaceutický a kozmetický priemysel.

Okrem toho, že lykopén dodáva potravinám červenú farbu, jeho antioxidačné vlastnosti ho robia cenným aj v medicíne. Ako bolo spomínané, a potvrdil to aj samotný výskum, lykopén môže zohrávať úlohu pri liečbe a prevencii niektorých typov rakoviny, srdcových ochorení či podporovať zdravie kostí. Záujem o lykopén stále rastie, pričom jeho cena sa na trhu môže vyšplhať až na 700 000 eur za tonu.

Rekordný predaj patentu

Patent na túto prelomovú technológiu bol predaný investičnej spoločnosti za 1 milión juanov (približne 130 000 eur), čo predstavuje rekordnú sumu v provincii Shandong. Táto spolupráca by mohla viesť k ďalším projektom v oblasti zelenej biovýroby a k dosiahnutiu globálnych cieľov znižovania uhlíkových emisií.

Technológie na zachytávanie a využívanie CO2 sú čoraz viac v popredí záujmu vedcov a startupov po celom svete. V Hongkongu napríklad experimentujú s pestovaním rias, ktoré by mohli pomôcť odstrániť nadbytočný oxid uhličitý z atmosféry.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú