Približne raz za 10 000 rokov sa centrum niektorej galaxie rozsvieti, keďže supermasívna čierna diera roztrhá hviezdu, ktorá bola natoľko drzá, že sa odvážila priblížiť k jej dosahu. Doposiaľ sa astronómom podarilo zaznamenať zo vzdialených galaxií zhruba 100 takýchto udalostí.

Najnovšie sa však tímu z MIT podarilo sledovať túto udalosť známu ako TDE alebo „tidal disruption event“ v galaxii NGC 7392, ktorá je vzdialená 138 miliónov svetelných rokov od Zeme. To z tejto udalosti robí doposiaľ najbližšie pozorovanú udalosť svojho druhu. Na tému upozornil v tlačovej správe portál EurekAlert.

Bronzwaer/Davelaar/Moscibrodzka/Falcke/Radboud University

Čierna diera zhltla hviezdu

Navyše, ako upozorňuje portál ScienceAlert, udalosť TDE, ktorá dostala oficiálny názov WTP14adbjsh, bola spozorovaná v netradičnej časti svetelného spektra. Astronómovia sa o týchto udalostiach zvyčajne dozvedajú prostredníctvom záblesku svetla, ktorý dorazí k našim teleskopom. Značná časť tohto svetla sa pritom nachádza v röntgenovej, prípadne optickej časti svetelného spektra.

Pohľad na najbližšiu udalosť TDE. CHRISTOS PANAGIOTOU, ET AL.

V tomto prípade však bola udalosť pozorovaná prevažne v jasnej žiari infračerveného svetla. Ide o jeden z prvých prípadov, kedy vedci dokázali priamo identifikovať udalosť TDE na infračervených vlnových dĺžkach.

Prekvapujúcim je aj miesto výskytu udalosti WTP14adbjsh. K tomuto násilnému procesu pohltenia hviezdy čiernou dierou totiž došlo v mladej galaxii, ktorá obsahuje významné množstvo mladých hviezd. Väčšina pozorovaných TDE sa pritom vyskytla v omnoho starších a „tichších“ galaxiách.

Chyba, ktorá sa neodpúšťa

Tento objav publikovaný v žurnále The Astrophysical Journal Letters, tiež naznačuje, že sme možno prehliadli množstvo udalostí TDE vďaka tomu, že sme ich pozorovali v nesprávnej časti elektromagnetického spektra.

„Objavenie tohto blízkeho TDE znamená, že štatisticky musí existovať veľká populácia týchto udalostí, voči ktorým boli konvenčné metódy slepé,“ uvádza astrofyzik Christos Panagiotou z MIT.

To znamená, že ak chceme získať úplný obraz o čiernych dierach a ich hostiteľských galaxiách, potom by sme sa ich mali pokúsiť nájsť tiež v infračervenej oblasti. Údaje o WTP14adbjsh neboli zaznamenané navyše žiadnym teleskopom, ale boli objavené v archívnych údajoch sondy NEOWISE z roku 2014 a 2015.

Zľava doprava: erupcia na svojom vrchole v roku 2015 (NEOWISE); referenčný obrázok bez záblesku svetla a rozdiel vo svetle medzi nimi. Panagiotou et al., ApJL, 2023

Pri pohľade na rovnakú časť oblohy a v rovnakom časovom horizonte pritom udalosť nebola vôbec viditeľná pre optické či röntgenové detektory ako ASAS-SN a MAXI. Napriek tomu je evidentné, že k udalosti TDE došlo, pričom nešťastnú hviezdu pohltila supermasívna čierna diera s hmotnosťou 30 miliónov násobku hmotnosti Slnka.

DESY Science Communication Lab

„Skutočnosť, že optické a röntgenové prieskumy prehliadli tento jasne žiariaci TDE, ku ktorému došlo navyše na našom vlastnom vesmírnom dvore, je veľmi poučná a dokazuje, že tieto prieskumy nám poskytujú len čiastočné sčítanie celkovej populácie TDE,“ uvádza astronóm Suvi Gezari.

Zakryl ich prach

Astronómovia sa tiež nazdávajú, že značnú časť sme mohli prehliadnuť aj kvôli tomu, že hviezdotvorné galaxie, ako spomínaná NGC 7392 obsahujú veľké množstvo prachu, ktoré zakrýva ich centrá. Röntgenové a optické vlny tak cez tento prach nemohli preniknúť. Vzhľadom na to, že infračervené svetlo prachovými časticami nie je rozptyľované, mohlo priamo cez prašné oblasti preniknúť až k našim teleskopom.

Čo sa týka samotných udalostí TDE, k nim dochádza približne tak, že počas procesu TDE časť materiálu z hviezdy padá do čiernej diery, čo je sprevádzané jasným zábleskom svetla, a časť je vyhodená do vesmíru. Často je však tento záblesk svetla zakrytý oblakom trosiek a prachu, čím sa sťažuje nielen jeho detekcia, ale hlavne podrobné skúmanie.

Extrémne silný gravitačný ťah čiernej diery hviezdu doslova roztriešti na dlhé tenké „vlákna“ materiálu. Proces, pri ktorom dôjde k takémuto veľkému natiahnutiu telesa prostredníctvom silnej gravitácie, sa tiež nazýva špagetizácia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP