Vedcom z McWilliamovej univerzity v Pittsburghu sa podarilo objaviť hviezdu, ktorá je známa pod označením S5-HVS1. Ako píše portál Space.com, nájdená bola v súhvezdí Žeriav, vo vzdialenosti približne 29 000 svetelných rokov od Zeme. 

Približne pred piatimi miliónmi rokov „vystrelila“ obrovská čierna diera v strede našej galaxii hviezdu, ktorá doteraz Mliečnou dráhou cestuje. Jej rýchlosť je približne 6 miliónov kilometrov za hodinu a ide o tak vysokú rýchlosť, že už teraz je jasné, že hviezda známa ako S5-HVS1 jedného dňa našu galaxiu opustí (v prípade že sa nezrazí s iným telesom).

Potvrdili sa pôvodné predpoklady

Ako dodáva portál Futurism, vedcom sa tak potvrdili prvotné hypotézy a predpoklady o tom, že čierne diery môžu veľmi vysokou rýchlosťou vymrštiť z centier galaxii hviezdy. Prvýkrát bola táto teória vyslovená pred 30 rokmi astronómom Jackom Hillom.

Avšak prvá jasná demonštrácia tohto javu sa objavila až po troch dekádach. Vedci sú z tohto objavu nadšení, nakoľko ide o objekt, ktorý pochádza z úplne iného prostredia, než v akom sa momentálne nachádza a v podstate tak ide o „cudzí“ objekt v našej galaxii.

Prečítaj si tiež
Pozri si toto úchvatné video, ktoré ukazuje, čo sú čierne diery vo vesmíre zač

Hviezda S5-HVS1 bola objavená teleskopom s priemerom 3,9 metra a satelitu Gaia, ktorý patrí Európskej vesmírnej agentúre. Výsledok je odrazom spoločnej práce astronómov z Čile, USA, Veľkej Británie a Austrálie. Na videu vyššie môžeš vidieť, ako podobný jav mohol nastať.

Len pre porovnanie, súčasná rýchlosť cestovania (6 miliónov km/h) je viac ako 10 – násobkom bežnej rýchlosti hviezd v našej galaxii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú