Dlhé roky sa americkej tajnej službe CIA darilo sledovať majiteľov zariadení od Apple. Pred časom sa však vďaka úniku informácií z portálu WikiLeaks dostali tieto spôsoby CIA na povrch. Teraz sú však dostupné ďalšie dokumenty, ktoré popisujú spôsob, ako sa CIA dostala do zariadení od Apple.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Značná časť dokumentov prezývaných aj ako „Temná hmota“ je stará viac ako 7 rokov, no dáva do pozornosti spôsoby, ktoré CIA využívala na preniknutie do zariadení od Apple. Jednalo sa najmä o obľúbené iPhony a MacBooky. Jedným zo zaujímavých nástrojov pre prístup k týmto zariadeniam je aj „Sonic Screwdriver“. Ten sa do postihnutých zariadení dostal prostredníctvom USB portu alebo portu Thunderbolt.

ciazdroj fotografie: Mdz

Nenechaj si ujsť
CIA špehuje každý smartfón, počítač a dokonca aj smart televízory! Boli zverejnené tisíce tajných dokumentov

Vďaka tomu mala CIA priamy prístup k infikovanému notebooku či smartfónu. Svoje ďalšie nástroje dokázala CIA implementovať do firmvéru zariadení tak, že bežnými spôsobmi nebolo možné zistiť, či je používateľ sledovaný. Pre zvedavých agentov bolo zrejme najťažšie získať prístup k prvým modelom iPhonov, preto v nich boli sledovacie nástroje inštalované ešte pred tým, ako si zákazník nový smartfón kúpil.

zdroj fotografie: The Hacker News

Kvôli veku týchto nástrojov je veľmi nepravdepodobné, že CIA ešte nejaký z nich využíva. Dá sa však predpokladať, že americká tajná služba vyvinula ešte efektívnejšie nástroje pre sledovanie majiteľov MacBookov a iPhonov. Portál WikiLeaks sa zaviazal, že časom zverejní pre spoločnosti ďalšie dokumenty, no zatiaľ je tento sľub napĺňaný veľmi pomaly. Bližšie detaily o uniknutých nástrojoch nájdeš na tomto odkaze.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
50%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]