O kontroverzných praktikách americkej tajnej služby CIA už na verejnosť uniklo množstvo detailov, ktoré zverejnila organizácia WikiLeaks. Po predchádzajúcich hackerských nástrojoch ale teraz prišli ďalšie detaily o špeciálnom malvéri, ktorý bol určený na infikovanie počítačov odpojených od internetu.
Citlivé a tajné informácie ich majitelia často uchovávajú v počítačoch, ktoré z bezpečnostných dôvodov nemajú prístup na internet. Ani tento spôsob ochrany dát však nezastavila CIA, ktorá si vyvinula špecializovaný malvér na získavanie týchto informácií. Tento nástroj označený ako „Brutal Kangaroo“ bol vyvíjaný približne od roku 2012. Infikovanie počítačov prebiehalo prostredníctvom USB kľúčov, na ktorých sa tento kód nachádzal. CIA dokonca pre tieto tajné úlohy nepotrebovala ani svojich agentov, pretože škodlivý softvér šírili zamestnanci, ktorí mali prístup k izolovaným počítačom s požadovanými informáciami.

CIA špehuje každý smartfón, počítač a dokonca aj smart televízory! Boli zverejnené tisíce tajných dokumentov
Na infikovanie týchto zariadení musela tajná služby najprv využiť počítač konkrétnej organizácie, ktorý bol pripojený k internetu. Následne ho napadli a ukryli doň malvér. Ten už len vyčkával, kedy niektorý z pracovníkov pripojí svoj USB kľúč, ktorý bol ihneď nakazený škodlivým kódom. Na vytvorenie poslúžil špeciálny nástroj nazvaný ako „Drifting Deadline“. Po pripojení kľúča k primárnemu cieľu sa všetky dôležité súbory potajme uložili do pamäte. Po ďalšom vložení do počítača s pripojením na internet následne USB nadviazalo komunikáciu s hlavným serverom CIA, ktorému odoslalo všetky stiahnuté dokumenty.
Tajná služba mohla týmto spôsobom preniknúť do počítačov s Windowsom, ktorý obsahoval chybu známu pod označením „CVE-2017-8464“, na ktorú Microsoft ihneď po odhalení problému vydal bezpečnostnú záplatu. Prítomnosť škodlivého kódu určeného pre špionáž dokážu odhaliť aj antivírusy Symantec, Avira, BitDefender a Rising Antivirus. Americká CIA má vďaka organizácií WikiLeaks tak povediac „po chlebe“, pretože už pred časom bolo zverejnených niekoľko tisíc tajných dokumentov o škodlivých nástrojoch, ktoré využívala pre svoje hackerské účely. Aj napriek tomu však stále nie je úplne známe, aké triky táto tajná služba pri svojich činnostiach používa.
Cyber

Po zapnutí ihneď začali komunikovať s Ruskom. Britská vláda dala školákom notebooky plné malvéru

Výtržníčka z Washingtonu chcela predať ukradnutý notebook ruským tajným službám. Vyšetruje ju FBI

Alza čelila masívnemu DDoS útoku, vypadol web aj aplikácia. Vieme, čo sa presne stalo

AKTUALIZOVANÉ Matovičovi volali podvodníci. Falošná „technická podpora“ Microsoftu to skúšala aj na premiéra
