Globálne otepľovanie a klimatické zmeny nie sú čerstvou témou a výskumníci sa týmto závažným problémom zaoberajú už dlhé roky. Ekologickou cestou ako znížiť znečistenie je tiež využívanie čistej solárnej energie. V posledných rokoch sa ceny za solárne panely dostali na rozumnú úroveň, čo využila aj Čína na vybudovanie extrémne veľkých solárnych fariem.

Ďalšia solárna farma

Ako najnovšie upozorňuje portál Electrek, Čína neplánuje v najbližšej dobe spomaliť. Naopak, plánuje vybudovať gigantickú solárnu farmu s výkonom 8 GW. Tento projekt má pod palcom štátna energetická spoločnosť China Three Gorges Renewables Group, pričom cena tejto farmy sa vyšplhá na 11 miliárd eur.

Solárna elektráreň Noor Abu Dhabi. Zdroj: abudhabipower.ae

Pre lepšiu predstavivosť. Aktuálne sa tri najväčšie solárne farmy nachádzajú v Číne, pričom každá ma inštalovanú kapacitu 3 MW až 3,5 GW.

Okrem prelomovej solárnej kapacity bude projekt obsahovať 4 GW veternej energie, systém skladovania energie s kapacitou 5 GWh, 200 MW solárnej tepelnej energie a, žiaľ, aj 4 GW energie z uhlia.

Energia vyrobená z tohto megaprojektu sa bude prenášať do regiónu Peking – Tchien-ťin – Hebei prostredníctvom elektrického vedenia veľmi vysokého napätia. Cieľom tejto integrácie je posilniť energetickú bezpečnosť a stabilitu energetickej siete severnej Číny.

Tento rôznorodý energetický mix podčiarkuje stratégiu Číny integrovať rôzne zdroje energie na uspokojenie jej obrovského dopytu po elektrickej energii. Začiatok výstavby je naplánovaný na september, pričom cieľom je sprevádzkovanie do júna 2027.

Čína ukazuje celému svetu, ako sa to robí

Čína a obnoviteľné zdroje energií idú ruka v ruke už dlhšiu dobu. Svedčí o tom aj fakt, že inštalovaný výkon z obnoviteľných zdrojov v Číne pre rok 2020 dosiahol neuveriteľných 895 GW, čo je viac ako v celej Európskej únii, USA a Austrálii dokopy. Samozrejme, Čína je známa aj výrobou elektriny z uhlia, ktorá v posledných rokoch taktiež neustále narastala.

Midjourney/Úprava redakcie

Darí sa však aj obnoviteľným zdrojom. V Číne dokonca medzi rokmi 2011 až 2018 klesla cena fotovoltaických systémov až o 63 %. Pochopiteľne, zároveň s poklesom cien narástlo využitie solárnej energie až natoľko, že tretina solárnej energie na Zemi je generovaná práve v Číne.  Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú