Drvivú väčšinu motoristov aktuálne pri elektromobiloch odrádza problém s dojazdom a následným nabíjaním, ktoré môže trvať aj viac ako pol hodinu. Ambiciózny projekt, na ktorom pracujú aj odborníci z Ministerstva dopravy v štáte Indiana však môže tento problém nadobro vyriešiť.

Spolu s ďalšími partnermi totiž pracujú na prototype cesty, ktorá dokáže elektromobil bezdrôtovo nabíjať počas jazdy, informuje Engadget.

Bezdrôtové nabíjanie elektromobilov zabudované v ceste nie je žiadnou novinkou, podobných pokusov sme tu mali už niekoľko, no všetky z nich stroskotali na tom, že boli príliš drahé, neefektívne a neekonomické.

NEPREHLIADNI
Test, aký Slovensko ešte nezažilo. S plug-in hybridným Mercedesom sme prešli z Bratislavy do Košíc len na elektrinu

Vedci z Indiany ale na to idú inak a veria, že ich technológia môže byť jedného dňa rovnako cenovo dostupná, ako výstavba bežných asfaltových ciest. „Tajomstvo“ úspechu má spočívať v revolučnom cemente nemeckej produkcie.

Cement s prímesou kovu

Na projekte pracujú aj vedci z univerzity Purdue a tiež nemecká spoločnosť Magment, ktorá vyrába revolučný magnetizovaný cement, ktorý sa nazýva „magment“, píše Autoblog. Nemecká firma tvrdí, že tento cement má extrémnu účinnosť bezdrôtového prenosu energie až do 95 %.

Magment/screenshot

Tým, že sa jedná o cement, teda klasický stavebný materiál, môže byť jeho nasadenie do výstavby ciest okamžité a úplne bezproblémové. Cement je odolný voči vysokým teplotám a dažďu a jediné, čo by mohlo pri bezdrôtovom prenose energie robiť problémy, je sneh alebo ľad.

Celý projekt je rozdelený na tri fázy. V prvej fáze sa bude testovať efektivita a prenos energie v laboratórnych podmienkach. V druhej fáze vybudujú inžinieri testovací úsek cesty o dĺžke štvrť míle, kde budú v reálnych podmienkach testovať efektivitu a schopnosť bezdrôtového nabíjania výkonom až 200 kW.

Zobraziť celú galériu (1)
Michal Varga/FonTech

Posledná fáza nastane až vtedy, ak budú všetky testy úspešné. V tretej fáze sa totiž začne so samotnou výstavbou ciest s využitím danej technológie. Cesty s prímesou magmentu a podporou bezdrôtového nabíjania by mali slúžiť v prvom rade na napíjanie nákladných vozidiel, ktoré prekonávajú dlhé trasy po diaľniciach.

Ak sa však táto technológia uchytí a „nabíjacie cesty“ sa začnú rozrastať, podľa všetkého ich začnú využívať aj výrobcovia osobných automobilov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú