Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

ChatGPT od spoločnosti OpenAI predstavuje obrovskú revolúciu, ktorá v priebehu niekoľkých mesiacov dokázala zásadne ovplyvniť celý technologický priemysel. Ako ale informuje portál Torrentfreak, tvorcovia tohto četovacieho bota majú nepríjemné problémy. Môžu sa dostať až pred súd.

Podľa správy mali autori kníh Paul Tremblay a Mona Awad podať hromadnú žalobu na spoločnosť OpenAI kvôli porušovaniu autorských práv. Dôvodom má byť, že chatbot ChatGPT bol bez povolenia čiastočne vyškolený na ich dielach, ktoré sú chránené autorskými právami. OpenAI týmto spôsobom porušilo zákon DMCA (Digital Millenium Copyright Act).

Ak sa teraz pýtaš, aké majú Tremblay a Awad dôkazy o porušení, odpoveď je pomerne jednoduchá. Ani jeden z nich nikdy neudelil spoločnosti OpenAI povolenie na použitie svojich diel pri školení chatbota. ChatGPT však dokáže po zadaní správnej výzvy poskytnúť veľmi presné zhrnutia a tieto informácie musia odniekadiaľ pochádzať.

V sťažnosti sa uvádza, že keď dokáže ChatGPT vygenerovať súhrnný obsah diel chránených autorskými právami, musel ich už niekedy vidieť, a teda byť na nich aspoň čiastočne vyškolený. V žalobe sa konkrétne spomína, že OpenAI mohlo použiť pirátske webové stránky, medzi ktoré patrí Z-Library, Sci-Hub a Bibliotik.

Ide o obrovské a nelegálne knižnice, ktorých súčasťou je niekoľko miliónov „upirátených“ diel. Niektoré z portálov sú dokonca v hľadáčiku amerického ministerstva spravodlivosti, ktoré ich vyšetruje a vo vybraných prípadoch už začalo aj trestné stíhanie.

OpenAI v slepej uličke?

Aj keď spoločnosť OpenAI nikdy neuviedla, na akých súboroch bol vyškolený ChatGPT, podľa žalobcov v minulosti spomenula dve databázy s názvom “Books1” a “Books2”, ktoré mali obsahovať 63 000 a 294 000 knižných titulov.

Žalobcovia ale upozorňujú, že vývojári museli použiť pirátske zdroje, pretože legitímne databázy s takýmto obrovským počtom kníh neexistujú. S týmito zisteniami teda dospeli k verdiktu, že OpenAI porušilo autorské práva a ako odškodné požadujú vyplatiť čiastku 150 000 $ za každé jedno zneužité dielo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú