YouTuber Enderman zverejnil video, na ktorom ukázal, ako sa ChatGPT dá zneužiť na nekalé účely. Najnovšie sa mu totiž podarilo túto umelú inteligenciu presvedčiť, aby mu vygenerovala funkčné licenčné kľúče pre Windows 95. Na tému upozornil portál PCGamer.

ChatGPT vygeneroval licenčné kľúče

Umelá inteligencia neviazaná žiadnym etickým kódexom je postrachom azda každého vedca zaoberajúceho sa touto problematikou. Svoje by o tom zrejme vedel rozprávať aj Bill Gates a skupina 1000 odborníkov na umelú inteligenciu, vrátane Elona Muska, ktorí napísali  otvorený list, v ktorom žiadajú pozastavenie ďalšieho vývoja umelej inteligencie silnejšej ako nedávno predstavený model GPT-4 od spoločnosti OpenAI, píše portál Startitup.

Ako najnovšie upozorňuje aj portál Tom’s Hardware, ak sa priamo opýtate umelej inteligencie ChatGPT na vygenerovanie použiteľného kľúča pre Windows 95, platforma to odmietne. Keď sa však Enderman spýtal ChatGPT tú istú otázku trochu iným spôsobom, AI bez váhania vygenerovala platný licenčný kľúč pre Windows 95.

Už nejaký ten piatok je známe, že funkčný kľúč pre Windows 95 je možné vygenerovať pomerne jednoducho. Endermanov príklad preto možno brať z jednej časti s úsmevom. Z druhej strany však ide o preukázanie toho, ako možno umelú inteligenciu zneužiť na nekalé účely.

Vzorec na generovanie licenčného kľúča pre Win 95. ScreenShot/Enderman/Youtube

Keďže kľúč pre Windows 95 OEM sa generuje na základe matematického vzorca, ktorý môžeš vidieť na priloženom obrázku, Enderman jednoducho požiadal AI, aby mu vygenerovala čísla na základe tohto vzorca. Z reťazca 30 kľúčov bola schopná AI vygenerovať jeden funkčný.

ScreenShot/Enderman

Keď jej Enderman následne povedal, že mu vygenerovala kľúče, AI to odmietla a naďalej tvrdila, že to nie je možné, pretože by to bolo ilegálne a proti politike OpenAI.

ScreenShot/Enderman

Jedným problémom pri generovaní platných licenčných kľúčov pre Windows 95 v prípade AI je podľa Endermana to, že ChatGPT nevie, čo je deliteľnosť a má problém správne spočítať súčet číslic. Vzhľadom na to, že Windows 95 nie je podporovaný od roku 2021, generovanie licenčných kľúčov pre tento operačný systém je považovaný v podstate za neškodnú zábavu, píše portál WindowsCentral.

Na tomto príklade je však jasne vidieť, že podobné spôsoby by mohli byť využité na rôzne nekalé účely. Ako sme sa presvedčili aj v minulosti, ChatGPT zneužívajú mnohí hackeri na generovanie malvéru, teda škodlivého softvéru, pričom sa ukázalo, že táto platforma je v tom až prekvapivo dobrá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú