Pri pohľade na Mesiac sa zdá, zvlášť v období, kedy je najbližšie k Zemi, akoby bol od nás vzdialený len veľmi málo. V skutočnosti je to však niekoľko desiatok tisíc kilometrov, ktoré nás od neho delia.

Ak si však túto vzdialenosť premietneme na kilometre, vyjde nám až 384 400 km. Prekonať túto vzdialenosť by ti to autom trvalo celý rok a aj to v prípade, keby si jazdil bez prestávky. Rakete Apollo, ktorá letela rýchlosťou niekoľko tisíc kilometrov za hodinu, to trvalo 3 dni, kým sa tam dostala.

To je neskutočná vzdialenosť, ktorá však vo vesmíre takmer nič neznamená. Zamyslel si sa však niekedy nad tým, čo sa v tomto priestore nachádza? Redaktori z Business Insider si túto otázku položili a rozhodli sa vytvoriť infografiku, ktorá ti to všetko ukáže. My ti v tomto článku ponúkneme výber tých najzaujímavejších vecí. Ak ju chceš vidieť v plnej paráda, nájdeš ju na tomto odkaze.

Postupné vzďaľovanie Mesiaca

Vedel si napríklad to, že na začiatku bol Mesiac od Zeme vzdialený len 241 400 km? Bolo to približne pred 2,4 miliardami rokov a aj teraz sa Mesiac každým rokov vzďaľuje od Zeme približne o 4 cm. V najmenšej vzdialenosti sa nachádzajú objekty, ako sú hory, komerčné lietadlá, stíhačky a podobne. Vo výške približne 100 km od hladiny mora začína pásmo vesmíru. V ňom sa nachádzajú všetky známe vesmírne stanice. Od výšky 180 km až do približne 2000 km sa nachádza nízka obežná dráha Zeme. V tomto pásme sa nachádza aj prvý komunikačný satelit Telstar a aj keď už dávno nefunguje, stále okolo Zeme krúži.

Od výšky 2000 km až do 35 786 km sa nachádza strednej vysoká obežná dráha Zeme, ktorá je domovom pre satelity GPS, Glonas, Galileo, BeiDou. Práve tieto satelity majú na starosť určovanie polohy.

Hneď nad nimi sa nachádza geostacionárna dráha okolo Zeme, nazývaná tiež aj pohrebiskom. Je to z toho dôvodu, že sú tam vysielané satelity, ktorých životnosť sa už skončila. Nachádza sa tam tiež satelit Sirius Xm.

Predne 16. mája 2018 preletel okolo Zeme asteroid 2010 WC9, ktorý mal veľkosť ako Socha slobody. Bolo to vo výške 203 452 km.

Misia Apollo 13 bola siedmym pilotovaným letom letom. Cieľom bolo uskutočniť pristátie na Mesiaci, no počas letu došlo k výbuchu jednej z kyslíkových nádrží. Následky boli vážne a zabránili tak úspešnému splneniu úlohy. Našťastie sa posádku podarilo bezpečne dopraviť späť na Zem. Odohralo sa to vo výške približne 322 000 km

Už v roku 2022 by NASA mala vyslať do vesmíru novú vesmírnu stanicu, ktorá bude v tesnej blízkosti Mesiaca. Jej úloha bude vytvárať križovatku smerom na Mars a na ďalšie misie do vesmíru. Bude vo vzdialenosti 370 000 km od Zeme a zhruba 15 000 km od Mesiaca

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú