Česká republika môže v boji s koronavírusom dosiahnuť veľkého úspechu vo svetovom merítku. Odborníci sa totiž pustili do vývoja špeciálneho biosenzora, ktorý by mohol objavovať častice koronavírusu SARS-CoV-2. Týmto spôsobom by sa výrazne zjednodušil a zrýchlil celý proces identifikovania nakazených osôb.
Do vývoja biosenzora sa pustila skupina Hany Lísalovej z oddelenia optických a biofyzikálnych systémov Fyzikálneho ústavu Akadémie vied, informuje ČT24. Rozdiel v porovnaní so súčasnými rýchlotestami tkvie v tom, že rýchlotesty objavujú protilátky v tele pacienta. Nová technológia by však mala objavovať vírusové častice, čo by umožnilo detekovať koronavírus oveľa skôr.
„Rozhodli sme sa venovať vývoju vysoko citlivého a prenosného biosenzora pre detekciu koronavírusu. Ten prítomnosť vírusu odhalí nielen v telových tekutinách, ale aj v iných vzorkách, ako sú napríklad stery z oblečenia alebo voda,“ vysvetľuje Hana Lísalová.
Vyvíjané biodetekčné systémy sú založené na báze ultra-rezistentných polymérnych povrchov. Výhodou je, že technológia je univerzálna a dá sa relatívne jednoducho adaptovať na iný typ detekovanej látky či inej vzorky. Srdcom biosenzoru sú polymérne biočipy, ktoré je možné používať opakovane v prípade, že boli výsledky negatívne.

Odborníci už dosiahli aj prvý menší úspech, keď sa im podarilo preukázať vlastnosti rýchlej a citlivej detekcie. Nebolo to však v súvislosti s novým koronavírusom, ale na iných baktériách a vírusoch. Citlivosť je však už v tomto štádiu veľmi vysoká, čo je pozitívny signál aj pre jeho použitie pri koronavíruse.
„Behom dvadsiatich minút sa nám podarilo detekovať baktérie Escherichia coli O157:H7 alebo Salmonella typhi v homogenizovanom hamburgery, hovorí Alexander Dejneka, ktorý na projekte spolupracuje.
K urýchlenému vývoju prispieva aj fakt, že navrhovaný postup sa odvíja z už existujúcej spolupráce s Ochrannou službou Polície Českej republiky zameranej na vývoj prenosného biodetekčného systému pre rýchle odhalenie patogénnych látok v potravinách. Samotné testovanie je predbežne schválené na Parazitologickom ústave Biologického centra AV ČR a na Prírodovedeckej fakulte Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach.
Očakáva sa, že pokiaľ bude vývoj nového biosenzora postupovať podľa plánov, funkčné prototypy by mohli byť k dispozícii v priebehu niekoľkých mesiacov. V neposlednom rade však bude potrebné nájsť aj vhodného partnera, ktorý by sa na výrobe mohol podieľať. Akademické kapacity sú totiž obmedzené, pričom partner je dôležitý aj z dôvodu zníženia ceny.
Okrem testov a rôznych systémov na detekciu prítomnosti koronavírusu sa však po celom svete testujú aj vakcíny alebo lieky. V súčasnosti je po celom svete nakazených už viac ako 1,5 milióna ľudí, pričom niekoľko desiatok tisíc ochoreniu COVID-19 podľahlo. Jeden z potenciálnych liekov testujú aj americkí vedci. Liek by mal zabrániť vírusu vstúpiť do buniek, no aj tu sa očakáva, že vývoj potrvá niekoľko mesiacov.
Ďalšie dôležité články o koronavíruse:
Teraz čítajú

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

VIDEO Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle
Články, ktoré hýbu svetom

Vylepšili historicky prvú snímku čiernej diery. Lepšiu si ešte určite nevidel, teraz vrhá von prúd plazmy

VIDEO: Konečne vo svojom prostredí. Teslu Cybetruck zobrali na stavenisko továrne, kde ju budú vyrábať

Slovenka Ivana je najlepšou tatérkou sveta. Klienti jej za tetovanie bežne platia aj 50-tisíc dolárov

Obľúbená slovenská značka čokolády láme rekordy, Lyra dosiahla takmer 4-miliónové tržby
