Česká republika môže v boji s koronavírusom dosiahnuť veľkého úspechu vo svetovom merítku. Odborníci sa totiž pustili do vývoja špeciálneho biosenzora, ktorý by mohol objavovať častice koronavírusu SARS-CoV-2. Týmto spôsobom by sa výrazne zjednodušil a zrýchlil celý proces identifikovania nakazených osôb.
Do vývoja biosenzora sa pustila skupina Hany Lísalovej z oddelenia optických a biofyzikálnych systémov Fyzikálneho ústavu Akadémie vied, informuje ČT24. Rozdiel v porovnaní so súčasnými rýchlotestami tkvie v tom, že rýchlotesty objavujú protilátky v tele pacienta. Nová technológia by však mala objavovať vírusové častice, čo by umožnilo detekovať koronavírus oveľa skôr.
„Rozhodli sme sa venovať vývoju vysoko citlivého a prenosného biosenzora pre detekciu koronavírusu. Ten prítomnosť vírusu odhalí nielen v telových tekutinách, ale aj v iných vzorkách, ako sú napríklad stery z oblečenia alebo voda,“ vysvetľuje Hana Lísalová.
Vyvíjané biodetekčné systémy sú založené na báze ultra-rezistentných polymérnych povrchov. Výhodou je, že technológia je univerzálna a dá sa relatívne jednoducho adaptovať na iný typ detekovanej látky či inej vzorky. Srdcom biosenzoru sú polymérne biočipy, ktoré je možné používať opakovane v prípade, že boli výsledky negatívne.

Odborníci už dosiahli aj prvý menší úspech, keď sa im podarilo preukázať vlastnosti rýchlej a citlivej detekcie. Nebolo to však v súvislosti s novým koronavírusom, ale na iných baktériách a vírusoch. Citlivosť je však už v tomto štádiu veľmi vysoká, čo je pozitívny signál aj pre jeho použitie pri koronavíruse.
„Behom dvadsiatich minút sa nám podarilo detekovať baktérie Escherichia coli O157:H7 alebo Salmonella typhi v homogenizovanom hamburgery, hovorí Alexander Dejneka, ktorý na projekte spolupracuje.
K urýchlenému vývoju prispieva aj fakt, že navrhovaný postup sa odvíja z už existujúcej spolupráce s Ochrannou službou Polície Českej republiky zameranej na vývoj prenosného biodetekčného systému pre rýchle odhalenie patogénnych látok v potravinách. Samotné testovanie je predbežne schválené na Parazitologickom ústave Biologického centra AV ČR a na Prírodovedeckej fakulte Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach.
Očakáva sa, že pokiaľ bude vývoj nového biosenzora postupovať podľa plánov, funkčné prototypy by mohli byť k dispozícii v priebehu niekoľkých mesiacov. V neposlednom rade však bude potrebné nájsť aj vhodného partnera, ktorý by sa na výrobe mohol podieľať. Akademické kapacity sú totiž obmedzené, pričom partner je dôležitý aj z dôvodu zníženia ceny.
Okrem testov a rôznych systémov na detekciu prítomnosti koronavírusu sa však po celom svete testujú aj vakcíny alebo lieky. V súčasnosti je po celom svete nakazených už viac ako 1,5 milióna ľudí, pričom niekoľko desiatok tisíc ochoreniu COVID-19 podľahlo. Jeden z potenciálnych liekov testujú aj americkí vedci. Liek by mal zabrániť vírusu vstúpiť do buniek, no aj tu sa očakáva, že vývoj potrvá niekoľko mesiacov.
Ďalšie dôležité články o koronavíruse:
Tech

PRIPOMIENKA Najlacnejšie jazdenie autom: Vyhrá benzín, diesel, plug-in hybrid alebo CNG? Zistili sme

Trumpov posledný výkrik pred odchodom. USA pridalo na čiernu listinu už aj Xiaomi

Huawei využil v Číne softvér, ktorý rozpozná utláčanú menšinu moslimov. Kontroverzii čelí aj vláda a ďalšie firmy

VIDEO UFO na paličke do detailov. Takto vyzerá zvnútra pozemná anténa Starlink internetu, ukrýva celú „vedu“
