Pandémia koronavírusu zastihla desiatky krajín po celom svete nepripravené. Zdravotníckych pomôcok je málo, a tak sa mnohí ľudia a firmy snažia pomôcť ako vedia. V Česku sa spojilo niekoľko významných firiem, ktoré chcú zdravotníkom pomôcť výrobou netradičných respirátorov. V krízovej situácii, ktorá neobchádza ani našich susedov, podali pomocnú ruku spoločnosti, ktoré sa spojili, aby vyrobili respirátory z masiek pre potápačov. Navyše, majú účinný filter na viacero použití.

Mnohé firmy, školy a jednotlivci sa snažia pomôcť v krízovej situácii, ktorá rezonuje svetom. Šíriaci sa koronavírus je síce zdá sa na ústupe v Číne, no Európu a zbytok sveta zasiahol v plnej sile. Krajiny neboli na pandémiu takéhoto rozsahu pripravené.

Zdravotníci a záchranné zložky nemajú dostatok potrebného materiálu a ochranných pomôcok, ktoré sú pri ich práci nevyhnutnosťou. Štáty sa snažia zabezpečiť rúška, respirátory či ochranné obleky, no dopyt je obrovský a výroba nestíha.

Do výroby potápačškých respirátorov sa pustili aj v Česku

Pomôcť zvládnuť takýto stav môžu aj firmy, ktoré sa preorientujú na výrobu potrebných zdravotníckych pomôcok a materiálu. V Česku sa týmto smerom rozhodli vybrať spoločnosti Prototypum & Deeptime, Repete, Konir.cz, Dávid Miklas so svojou firmou orientovanou na 3D tlač a ľudia, ktorí stoja za iniciatívou COVID19CZ. Začali totiž vyrábať netradičné respirátory, pričom využili potápačske masky, ktoré majú výhodu v tom, že dokážu pokryť celú tvár človeka, a tým zvýšiť efektívnosť a ochranu ľudí.

ČVUT

Spoločnosti vykúpili tisícky masiek, ktoré následne premieňajú na respirátory s účinným vojenským filtrom P3R, ktorý je ešte efektívnejší ako FFP3 filter. Takýto filter je možné opakovane používať a sterilizovať.

Aktuálne majú firmy v pláne prerobiť na respirátory až 12 000 potápačských masiek, ktoré následne poslúžia zdravotníkom, ale aj ďalším záchranným zložkám. Masky sú vyrábané na ČVUT (České vysoké učení technické) a denne dokážu vyrobiť 400 kusov. Podobným spôsobom vyrábajú respirátory aj inžinieri v Taliansku, informuje Daily Mail.

Pomocnú ruku podávajú aj vysoké školy na Slovensku

Obdobné projekty pre výrobu zdravotníckych ochranných pomôcok pritom spustili aj viaceré školy na Slovensku. Technická univerzita v Košiciach vyčlenila 3D tlačiarne na výrobu ochranných pomôcok pre nemocnice.

Pripojila sa aj Fakulta výrobných technológii so sídlom v Prešove, ktorá využíva svoje 3D tlačiarne na výrobu ochranných štítov či trvalých respirátorov. STU v Bratislave zasa v spolupráci so spoločnosťou Matador vyvíja nový prototyp pľúcneho ventilátora, ktorý má pomôcť nakazeným pacientom s ochorením COVID-19, informovala agentúra SITA.

Aj vysoké školy a firmy sa snažia takýmto využitím svojich 3D tlačiarní a možností pomôcť v aktuálnej situácií, kedy je nedostatok zdravotníckych pomôcok a nové sa k lekárom a záchranným zložkám dostávajú len pomaly. Kvalitatívne pritom niektoré pomôcky zo zahraničia vôbec nespĺňajú požiadavky zdravotníkov.

Nedávna várka jednorázových rúšok, ktoré dorazili do slovenských nemocníc, je podľa zdravotníkov nekvalitná, o čom svedčia aj fotografie s odtrhnutými gumičkami, bez ktorých sú rúška nepoužiteľné. Na tento problém upozornila zdravotníčka z Kramárov, informovala na svojom Instagrame satirická stránka Zomri.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú