Pokiaľ by sme mali vybrať jeden trend, ktorý na internete za posledné mesiace vznikol, je to šírenie poplašných a najmä nepravdivých správ. Takéto príspevky bývajú často nahlasované a oprávnene zmazané s cieľom obmedzenia ich ďalšieho šírenia.

Vo vybraných prípadoch, najmä pri používateľoch, ktorých príspevky na sociálnej sieti boli nahlasované a sťahované s určitou periodicitou v minulosti, mohlo prakticky dôjsť k tomu, že ich ďalší príspevok im správca sociálnej siete bez bližšieho vysvetlenia zmazal.

Problémom sú ale prípady, kedy k zmazaniu dochádza u príspevkov, ktoré na prvý pohľad v žiadnej miere neobmedzujú práva a slobody ostatných. Kto mal kedy akékoľvek dočinenie s podporou Facebooku, vie, že vymáhanie kompenzácie aspoň vo forme vysvetlenia je beh na dlhú trať.

Jedným z najznámejších kritikov v Česku je legenda herného priemyslu, otec Mafie a Kingdom Come: Deliverance, Daniel Vávra. Ten sa cenzúre, konkrétne na Facebooku a jeho procesu mazania príspevkov venuje, napríklad v tomto videu.

Zmena je bližšie, ako sme si mysleli

U našich najbližších susedov ale Vávra nie je jediným kritikom cenzúry na sociálnych sieťach. V politickom sektore je veľmi aktívnym členom syn bývalého prezidenta, Václav Klaus mladší, ktorý už v januári 2019 predložil zmeny dvoch zákonov týkajúcich sa slobody prejavu na internete.

Zmeny vtedy vláda takmer obratom zmietla zo stola. Organizačný výbor Poslaneckej snemovne Českej republiky však navrhol, aby sa návrh hnutia vedeného Klausom mladším prešetril. K opätovnému predloženiu došlo včera, o téme informovalo Živě.cz.

Pixabay

Výsledkom je návrh zmeny dvoch zákonov týkajúci sa porušovania slobody prejavu a následkov vyvodených pri zabraňovaní slobody prejavu na sociálnych sieťach.

V prípade, že zákony prejdú v ďalšom procese do platnosti, mazanie príspevkov na sociálnych sieťach zo strany poskytovateľov bude vedené ako trestný čin. V krajnom prípade môže byť trest vymeraný až do výšky troch rokov, prípadne zákazom prevádzkovania činnosti.

NEPREHLIADNI
Aprílový žart „Voltswagen“ má dohru, úrady vyšetrujú automobilku za virálny vtip

Ide o prevádzkovateľov sociálnych sietí s funkciou zdieľania príspevkov, vytvorených ich používateľmi. Sociálna sieť musí mať pritom minimálne 100 000 používateľov. Pokiaľ prevádzkovateľ príspevok na sieti zmaže, zakáže alebo akýmkoľvek iným spôsobom ho zneprístupní, môže byť uvalená aj pokuta.

Tá v prípade fyzickej osoby je vymeraná vo výške 500 000 českých korún (zhruba 19 000 eur) alebo u právnickej osoby až vo výške 50 miliónov českých korún (1,9 milióna eur). Či však takéto razantné zmeny zákonov prejdú do platnosti, je veľmi otázne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom