V anglickom Matlocku v grófstve Derbyshire sa stal zdanlivo bežný deň výnimočným okamihom pre sedemročného Elliota. Pri kopaní v záhrade narazil na vápencový kameň, ktorý ukrýval viac než len minerály – skrýval okno do pradávneho sveta, starého 180 miliónov rokov, píše Interesting Engineering.

Kedysi ho pokrývalo tropické more

Po rozlomení kameňa objavil Elliot skameneliny amonitov – morských hlavonožcov s charakteristickými špirálovitými schránkami. Tieto živočíchy, príbuzné dnešným chobotniciam, dominovali pravekým oceánom druhohôr. Ich schránky, často krásne zachované, sú jednými z najčastejších a najviac ikonických fosílií jurského obdobia.

Amonity boli pomenované Plíniom Starším podľa baraních rohov boha Amóna. Ich rozmanitosť je ohromujúca – paleontológovia dnes poznajú vyše 10 000 druhov. Hoci je Matlock oblasť známa výskytom fosílií, paleontologička Dr. Susannah Lydon z University of Nottingham tvrdí, že kameň zrejme pochádza z Dorsetu – známeho „Jurského pobrežia“, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zatiaľ čo Matlock pred 330 miliónmi rokov pokrývalo tropické more a miestne vápencové útesy sú bohaté na pozostatky ramenonožcov a krinoidov, amonity takéhoto druhu sú typické práve pre pobrežie Dorsetu. Je možné, že blok bol kedysi niekým zozbieraný a skončil na dvore Elliotových rodičov.

Vizualizácia fosílie.
ChatGPT

Zachovaný kus dávnej minulosti

Malý objaviteľ sa nadchol pre paleontológiu a plánuje sa jej v budúcnosti venovať. Jeho matka Gemma podporuje jeho záujem, aj keď to znamená, že ich záhrada čelí „výkopovým prácam“. „Je úžasné vidieť, čo všetko môže objaviť. Som naňho veľmi hrdá,“ povedala.

Geológovia vedia, že oblasti ako Matlock a Matlock Bath boli v období karbónu súčasťou rozsiahleho tropického šelfového mora. Koralové útesy, obrovské lastúrniky a morské ľalie (krinoidy) pokrývali morské dno, až kým ich nepochovali nánosy piesku a bahna z riečnych delt. Dnes tvoria skamenené zvyšky týchto živočíchov súčasť vápencových brál Derbyshiru.

Odhaľujú aj našu minulosť

Fosílie sú kritické pri odhaľovaní minulosti našej planéty a života na nej. Odhaľujú však aj našu vlastnú minulosť, čoho dôkazom je aj nedávny objav fragmentu čeľuste, ktorý by mohol patriť stratenému druhu človeka. Takzvaní Denisovania sú totiž zatiaľ jednou z najmenej prebádaných ľudských skupín. Zatiaľ sa našlo len veľmi málo fosílií a výskumníci nevedia, prečo vyhynuli.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP