Americká astronautka a po novom aj oceanologička Kathy Sullivan je prvou Američankou, ktorá bola vo vesmíre a ktorá zároveň dosiahla najnižší bod na našej planéte. Ako informuje portál ScienceAlert, na oboch týchto miestach doposiaľ nebol žiaden človek.

Kathy nie je iba prvou ženou, ale aj prvým človekom, ktorý vstúpil do vesmíru a neskôr dosiahol dno najhlbšieho miesta na Zemi, ktorým je Mariánska priekopa. Kathy sa pred 36 rokmi stala prvou Američankou, ktorá vstúpila do otvoreného vesmíru a okrem toho bola súčasťou jednej z misií, ktoré sa podieľali na výstavbe Hubblovho teleskopu.

Po skončení kariéry astronautky sa rozhodla, že svoje ciele nasmeruje oceánografii a v roku 1993 bola uznaná ako vedkyňa Národnej asociácie pre oceán a atmosféru. Aj vďaka tomu mohla v týchto dňoch uskutočniť ponor na najhlbšie miesto na Zemi.

Kopilota v dvojmiestnej ponorke s názvom Limiting Factor, ktorá je špeciálne navrhnutá, aby zvládala opakované ponory do trhliny Challenger Deep, jej robil skúsený 68-ročný dobrodruh a milionár Victor Vescovo. Celkovo už išlo o jeho tretí ponor a po jeho úspešnom dokončení dokonca zagratuloval Kathy cez svoj Twitter.

Ponorka Limiting Factor, ktorú navrhli spoločnosti Triton Submarines a Caladan Oceanic, je jediným plavidlom na svete, ktoré zvládne opakované ponory do tejto hĺbky.

Trhlina Challenger Deep sa nachádza 11 kilometrov pod hladinou oceánu, pričom tlak v tejto hĺbke predstavuje 8 ton na štvorcový palec, čo je asi 1000-krát viac, než je na povrchu oceánu. Pre lepšiu predstavu, ponorka musí zvládnuť tlak približne 7900 poschodových autobusov. Jej plášť tvorí 9 cm titánový plát.

Celá misia trvala 10 hodín a miesto nazvyš by si v ponorke hľadal naozaj len márne. Ponor na dno priekopy trval 4 hodiny, následne jednu až jeden a pol hodiny skúmali dno Challenger Deep a následne uskutočnili štvorhodinový vzostup na hladinu.

Podľa vyjadrení Roba McCalluma je Mariánska priekopa tou najexkluzívnejšou destináciou na Zemi. Ako píše CBSNews, na jej dno sa doposiaľ dostalo iba 8 ľudí, čo je dokonca menej, než ich kráčalo po povrchu Mesiaca. Po našej prirodzenej družici sa doposiaľ prechádzalo celkovo 12 astronautov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú