Americká astronautka a po novom aj oceanologička Kathy Sullivan je prvou Američankou, ktorá bola vo vesmíre a ktorá zároveň dosiahla najnižší bod na našej planéte. Ako informuje portál ScienceAlert, na oboch týchto miestach doposiaľ nebol žiaden človek.
Kathy nie je iba prvou ženou, ale aj prvým človekom, ktorý vstúpil do vesmíru a neskôr dosiahol dno najhlbšieho miesta na Zemi, ktorým je Mariánska priekopa. Kathy sa pred 36 rokmi stala prvou Američankou, ktorá vstúpila do otvoreného vesmíru a okrem toho bola súčasťou jednej z misií, ktoré sa podieľali na výstavbe Hubblovho teleskopu.
36 years after my space walk, I became the first woman to dive to the deepest known spot in the ocean – the Challenger Deep. #WorldOceansDay pic.twitter.com/KWJxx4fBYR
— Kathy Sullivan (@AstroKDS) June 9, 2020
Po skončení kariéry astronautky sa rozhodla, že svoje ciele nasmeruje oceánografii a v roku 1993 bola uznaná ako vedkyňa Národnej asociácie pre oceán a atmosféru. Aj vďaka tomu mohla v týchto dňoch uskutočniť ponor na najhlbšie miesto na Zemi.
Kopilota v dvojmiestnej ponorke s názvom Limiting Factor, ktorá je špeciálne navrhnutá, aby zvládala opakované ponory do trhliny Challenger Deep, jej robil skúsený 68-ročný dobrodruh a milionár Victor Vescovo. Celkovo už išlo o jeho tretí ponor a po jeho úspešnom dokončení dokonca zagratuloval Kathy cez svoj Twitter.
Just back up from Challenger Deep! My co-pilot was Dr. Kathy Sullivan – now the first woman to the bottom of the ocean and a former astronaut as well as NOAA Administrator! Big congratulations to her! This was my 3rd time to the bottom. Well done by the crew, Triton, and EYOS.
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) June 7, 2020
Ponorka Limiting Factor, ktorú navrhli spoločnosti Triton Submarines a Caladan Oceanic, je jediným plavidlom na svete, ktoré zvládne opakované ponory do tejto hĺbky.
Trhlina Challenger Deep sa nachádza 11 kilometrov pod hladinou oceánu, pričom tlak v tejto hĺbke predstavuje 8 ton na štvorcový palec, čo je asi 1000-krát viac, než je na povrchu oceánu. Pre lepšiu predstavu, ponorka musí zvládnuť tlak približne 7900 poschodových autobusov. Jej plášť tvorí 9 cm titánový plát.
Astronaut Kathy Sullivan is first woman to dive to deepest point on Earth https://t.co/uZagvLAgiQ pic.twitter.com/HY5WKX4ndA
— SPACE.com (@SPACEdotcom) June 8, 2020
Celá misia trvala 10 hodín a miesto nazvyš by si v ponorke hľadal naozaj len márne. Ponor na dno priekopy trval 4 hodiny, následne jednu až jeden a pol hodiny skúmali dno Challenger Deep a následne uskutočnili štvorhodinový vzostup na hladinu.
Podľa vyjadrení Roba McCalluma je Mariánska priekopa tou najexkluzívnejšou destináciou na Zemi. Ako píše CBSNews, na jej dno sa doposiaľ dostalo iba 8 ľudí, čo je dokonca menej, než ich kráčalo po povrchu Mesiaca. Po našej prirodzenej družici sa doposiaľ prechádzalo celkovo 12 astronautov.
Novinky

Štátny IT systém, ktorý nebol nikdy v prevádzke. Ministerstvo zaň zaplatilo desiatky miliónov €

PRVÉ DOJMY Prvý seriál Marvelu je konečne tu. Oplatí sa pozrieť a čo nové prináša do univerza?

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Nový Marvel seriál, vyvrcholenie hororového hitu aj akčné sci-fi na Netflixe. Toto je excelentná zábava streamovacích služieb na víkend

NASA priznala porážku. “Krtko“ z Marsu ukončil misiu, namiesto 5 metrov prevŕtal len pár cm
