Na stavbe novej továrne na elektrické vozidlá čínskej spoločnosti BYD v brazílskom štáte Bahia bolo odhalených 163 čínskych pracovníkov, ktorí pracovali v podmienkach označovaných ako „otrocké“. O prípade informoval brazílsky úrad práce v pondelok. Na tému upozornila agentúra Reuters.

Podľa úradov boli pracovníci najatí priamo v Číne cez sprostredkovateľskú firmu a následne do Brazílie prepravení nelegálne. Ich pracovné podmienky zahŕňali dlhé pracovné hodiny, ktoré presahovali zákonom povolené limity, častokrát pracovali sedem dní v týždni a boli vystavení ponižujúcim podmienkam. To všetko sú závažné porušenia brazílskych pracovných zákonov.

BYD prerušila spoluprácu s problematickou firmou

Spoločnosť BYD vo svojom vyhlásení uviedla, že ukončila spoluprácu s firmou, ktorá najímala pracovníkov, a momentálne spolupracuje s úradmi na objasnení situácie. Tiež potvrdila, že pomáha pracovníkom, ktorí sa ocitli v krízovej situácii. Brazílske úrady však nezverejnili mená firiem zodpovedných za nábor pracovníkov.

Podľa brazílskych zákonov zahŕňajú „otrocké podmienky“ nielen nútenú prácu, ale aj dlhové otroctvo, ponižujúce pracovné podmienky, nadmerne dlhé pracovné hodiny, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov, alebo akúkoľvek prácu, ktorá narušuje ľudskú dôstojnosť.

Obmedzenia a nebezpečné podmienky

Jedným z najzávažnejších aspektov prípadu bolo zadržanie pasov najmenej 107 pracovníkov ich zamestnávateľom. Pracovníci museli tiež žiadať povolenie na opustenie svojich ubytovacích priestorov. Laboratórna inšpektorka Liane Durao zdôraznila, že pracovné prostredie bolo nebezpečné a nezodpovedalo ani minimálnym bezpečnostným štandardom.

„Zistili sme, že práca týchto 163 pracovníkov bola vykonávaná v otrockých podmienkach,“ uviedla Durao na tlačovej konferencii. „Pracovné prostredie nespĺňalo ani základné bezpečnostné požiadavky.“

BYD nový elektromobil Európa
BYD

Dôsledky a otázky do budúcnosti

Tento prípad upozorňuje na vážne problémy spojené s globalizáciou pracovného trhu a zneužívaním pracovnej sily. Hoci spoločnosť BYD rýchlo reagovala prerušením spolupráce so zapojenou firmou, otázky o zodpovednosti a monitorovaní pracovných podmienok ostávajú. Tento incident je zároveň varovaním pre ďalšie firmy, ktoré by mohli prehliadať zneužívanie pracovníkov v rámci svojich dodávateľských reťazcov.

Je dôležité, aby boli poskytnuté dôsledné opatrenia na ochranu práv zamestnancov, a to nielen v Brazílii, ale aj v globálnom kontexte, kde pracovná sila často čelí riziku vykorisťovania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP