Budeme môcť vôbec poprvýkrát predávať digitálne kópie hier, napríklad tých zo Steamu? Vyzerá to tak, že sme k tomu bližšie, než kedykoľvek predtým. Ako informuje server Kotaku, francúzsky súd totiž uznal žalobu od UFC-Que Choisir a tým potvrdil, že používatelia by mali mať možnosť ďalej predávať kópie hier, ktoré si zakúpili prostredníctvom platformy Steam. Tá sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala. 

Nevýhodou digitálnych kópií hier je hlavne fakt, že oproti tým fyzickým ich nemôžeš následne predať v prípade, ak ťa nebude baviť, alebo ak ju celú prejdeš (v prípade príbehoviek). Určite aj ty máš vo svojej knižnici zopár kúskov, ktoré už dlhú dobu nehráš, či v horšom prípade si si ich zakúpil a ani len nenainštaloval.

V takomto prípade tvoj nákup v podstate „prepadne“ a nemáš žiadnu možnosť, ako by si takúto hru mohol posunúť ďalej. Samozrejme, niektorí ľudia pristupujú k predaju svojich účtov, no ak by si si prečítal obchodné podmienky tak by si zistil, že ide o nepovolenú transakciu, ktorá môže viesť až k zablokovaniu daného účtu.

Súd rozhodol v neprospech Valve

Ako informuje Kotaku, ešte v roku 2015 žalovala spoločnosť UFC-Que Choisir platformu Valve, že nedovoľuje používateľom predávať svoje hry, ktoré boli zakúpené prostredníctvom tejto známej služby. Francúzsky súd tejto žalobe vyhovel a neuspela ani obrana, že Steam je len predplatná služba. No netreba sa ešte vopred tešiť. Celé ťahanice trvali viac ako štyri roky a táto doba sa ešte o čosi predĺži, nakoľko voči rozhodnutiu podalo Valve odvolanie.

Steam

Ak by však aj vyšší súd rozhodol v neprospech Valve, mohlo by to znamenať zmenu nie len pre francúzsky trh, ale aj pre všetky ďalšie krajiny, ktoré sú členmi Európskej únie. Navyše by to mohlo vytvoriť precedes, na základe ktorého by podobný osud postihol aj iné platformy (Microsoft, Google, Apple…).

Ďalšie dôsledky

Okrem toho rozhodol Najvyšší súd v Paríži aj o tom, že v prípade, ak sa používateľ rozhodne zo Steamu odísť, spoločnosť mu musí vyplatiť všetky prostriedky, ktoré mu ostali v Steam peňaženku (v súčasnosti si Valve tieto prostriedky ponecháva a používateľ nemá možnosť, ako by ich previedol na svoj účet).

Taktiež musia byť presne definované podmienky, pri ktorých porušení príde používateľ o svoj účet. Valve tiež pripadla povinnosť nahradiť všetky vzniknuté škody, ktoré by vznikli pri používaní niektorého z produktov služby, a to aj v prípade, ak sa jedná o beta verziu.

Screenshot

Ak by to spoločnosť odmietla, bude musieť platiť pokutu 3000 € za každý deň, a to po dobu maximálne šiestich mesiacov. Niet sa preto čomu diviť, že sa proti tomuto rozhodnutiu spoločnosť Valve odvolala. Zatiaľ sa teda žiadne zmeny nekonajú a ako informuje portál Windows Central, ani by sa v budúcnosti nemuseli udiať.

Valve by stačilo upraviť zmluvné podmienky, ktoré by napríklad určovali lehotu na nákup v horizonte 99 rokov. Taktiež sa môže oprieť o rozhodnutie nemeckého súdu z roku 2014, ktorý ďalší predaj digitálnych kópií zakázal. Ako to nakoniec dopadne je však otázne. Všetko sa dozvieme už v nasledujúcich týždňoch/mesiacov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú