Dnes nás čaká výnimočná astronomická udalosť v podobe októbrového supersplnu. Celkovo sme tento rok mohli vidieť tri supersplny, no zmieňovaný októbroví bude zo všetkých najväčším a najbližším. Mesiac sa v tento deň bude nachádzať vo vzdialenosti len 357 364 kilometrov od Zeme. Na tému upozornil portál LiveScience.

Jedinečné nebeské divadlo

Ako sme písali aj v samostatnom článku, októbrový spln sa zvykne prezývať aj Lovecký mesiac. Podľa Farmárovho almanachu si októbrový vyslúžil svoje meno podľa obdobia jesenného lovu. Mesiac mal signalizovať poľovníkom, že nastal čas loviť pred nadchádzajúcou zimnou sezónou. Nasleduje po splne, ktorý sa prezýva ako Úrodný Mesiac, ktorý našim predkom poskytoval svetlo pri zbere úrody.

Bing Image Creator/Unsplash/Benjamin Child

Lovecký Mesiac zas upozorňoval, že je čas na lovenie zveri, ktorej mäso bolo skladované na dlhú zimu. Lovenú zver bolo lepšie vidieť vďaka prázdnym poliam, na ktorých sa počas toho úrodného pozbierala úroda.

Podľa odborníkov z Adlerovho planetária bude Mesiac vďaka svojej blízkosti vyzerať o 30 % jasnejší a o 15 % väčší ako pri bežných splnoch.

Ako v samostatnom článku pre portál FonTech.sk objasnil slovenský astronóm Ján Svoreň, „mesiac obieha okolo Zeme po eliptickej dráhe vo vzdialenosti od 356 400 km (perigeum) po 406 700 km (apogeum). Ak spln Mesiaca nastane v čase, keď je Mesiac bližšie k Zemi ako 360 000 km, hovoríme o supersplne.“

„Keďže je Mesiac pri supersplne k Zemi bližšie ako zvyčajne, jeho priemer na oblohe je väčší, preto aj názov superspln. Voľným okom si to ťažko všimneme, potrebovali by sme k tomu súčasne vidieť aj Mesiac v splne, keď je ďalej a menší, čo je nemožné. Dá sa však o tom presvedčiť fotograficky, keď odfotíme za rovnakých podmienok Mesiac, keď je k Zemi blízko a pri inom splne, keď je ďaleko.“

Maximálnu fázu dosiahne tohtoročný Lovecký mesiac už dnes 17. októbra. Po západne Slnka sa Mesiac objaví nízko nad horizontom a to a to v súhvezdí Ryby. Tento jasný pohľad si budeš môcť užiť nielen počas dnešného večera ale aj deň po maximálnej fáze.

Supermesiac síce nebude až takýto veľký, no ten pohľad bude stáť za to. Pixabay

Z astronomického hľadiska bude zaujímavá aj pozícia planét na nočnej oblohe v čase splnu. Nad Mesiacom bude možné pozorovať planétu Saturn, ktorá sa bude nachádzať v jeho hornom pravom rohu, zatiaľ čo o niečo neskôr, približne hodinu po východe Mesiaca, vyjde aj planéta Jupiter, ktorá sa bude nachádzať v spodnej ľavej časti oblohy.

O tri dni neskôr, 20. októbra, dôjde k ešte zaujímavejšiemu usporiadaniu, keď sa Mesiac, Jupiter a Saturn budú nachádzať vo vzájomnej blízkosti, čím vytvoria trojuholníkovú formáciu, ktorá určite zaujme každého nadšenca astronómie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú