Deepfake videá sú medzi nami už nejaký piatok a vo väčšine prípadov ich vyrobia s cieľom pobaviť divákov napríklad vtipmi z politiky, no vyskytujú sa často aj v pornografickom priemysle, kde zneužívajú tváre známych osobností. V Spojenom kráľovstve sa teraz počas Vianoc stala terčom kritiky verejnoprávna televízia Channel 4, ktorá odvysielala deepfake video zobrazujúce kráľovnú Alžbetu II. s jej každoročným prejavom, upozornil portál Gizmodo.
Briti chceli poukázať na hrozbu falošných správ
Britský Channel 4 vyvolal v krajine vlnu kontroverzie po tom, čo namiesto tradičného prejavu kráľovnej Alžbety II., ktorý bol odvysielaný na BBC, priniesla divákom krátke deepfake video. V tom sa „kráľovná“ okrem nelichotivých poznámok na princa Harryho či premiéra Borisa Johnsona venuje napríklad aj tanečnej rutine z platformy TikTok.
Please be upstanding for an alternative Christmas message to round off this royally ridiculous year. #AltXmas pic.twitter.com/D2hYHgrTi9
— Channel 4 (@Channel4) December 25, 2020
Bežnému divákovi muselo byť už počas prvej minúty prejavu jasné, že nejde o skutočnú britskú kráľovnú, avšak ľudí s poruchou zraku či sluchu mohla falošná kráľovná na moment oklamať.
Channel 4 však o odvysielaní tohto videa informoval už pár dní dopredu a jeho úmysel bol skôr varovať pred hrozbou falošných správ, uviedol pre The Guardian režisér videa Ian Katz.
Niektorí odborníci ale tvrdia, že odvysielanie takéhoto videa môže viesť k zmene verejnej mienky, kedy si ľudia budú myslieť, že sa táto technológia používa na každodennej báze. V prípade, že sa divák s deepfake videom ešte nestretol, po jeho zhliadnutí si môže totiž myslieť ich oveľa rozšírenejšiu popularitu než je tomu v skutočnosti.

Počiatky deepfake videí pritom siahajú ešte do 90. rokov minulého storočia. Postupom rokov sa však technológie zlepšili a dnes je možné vytvoriť naozaj vierohodné deepfake videá, v ktorých sa mnohokrát ocitajú tváre známych osobností aj bez ich vedomia.
Napriek tomu, že sa môže v mnohých prípadoch jednať len o vtipné video s politickou tematikou, môže mať jeho zhliadnutie širokou verejnosťou ďalekosiahle následky, ak si napríklad niektorí diváci neuvedomujú nepravdivosť zdieľaných informácií.
Teraz čítajú

Na TikToku je už druhé ruské ministerstvo, prvému úvod veľmi nevyšiel

Na Facebooku sa šíril vymyslený citát Vladimira Putina. Zdieľalo ho takmer 30-tisíc ľudí

Bláznivejší ako Bitcoin a s podporou Muska a armády Reddit investorov. Prečo trhajú akcie GameStopu a ďalších amerických firiem rekordy?

170 km dlhé, na povrchu len zeleň a autonómne autá. V Saudskej Arábii vyrastie technologicky najvyspelejšie mesto sveta

Česi idú stavať prvú vysokorýchlostnú železnicu. Vlaky na nej pôjdu rýchlosťou vyše 300 km/h, takto bude vyzerať
Články, ktoré hýbu svetom

Americkí piloti videli ďalšie UFO, udalosť už vyšetruje FBI. Dočká sa verejnosť pravdivých informácií?

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Absolútny filmový masaker. Marec na streamovacích službách prinesie skvelú zábavu

Bývanie je stále drahšie aj napriek pandémii. Nárast cien za byty sa očakáva aj tento rok

McDonald’s začína predávať vegánske burge. Na Slovensku nás čaká vegetariánska novinka
