Kryptomeny, respektíve platenie kryptomenami namiesto bežných peňazí je často považované za anonymné a plne bezpečné. Ako však upozorňuje KryptoMagazín, nie je to úplne pravdou.

Ak napríklad predávaš, kupuješ alebo čokoľvek platíš s bitcoinom, v blockchaine je pomerne jednoduché zistiť históriu tvojej transakcie. Samozrejme, v sieti nie je zapísané tvoje meno osoby alebo bydlisko, no adresa peňaženky príjemcu aj odosielateľa je verejne dostupná, pričom zápis obsahuje aj čas a objem transakcie. Takto je možné vystopovať všetky ostatné transakcie, ktoré si z rovnakej peňaženky urobil. A ak sa pod niektorú podpíšeš napríklad objednávkou v bežnom obchode a platbou bitcoinom, je pomerne jednoduché identifikovať všetky ďalšie tvoje transakcie.

Dá sa to aj inak

Na rozdiel od bitcoinu sú však niektoré iné kryptomeny naozaj plne anonymné. Ako príklad poslúži Monero. Už od jeho štartu v roku 2014 ide o najväčšiu anonymnú menu na svete. Na rozdiel od väčšiny kryptomien je monero navrhnuté tak, aby zakrylo odosielateľa aj príjemcu pomocou pokročilej kryptografie.

Niektoré centralizované burzy a obchodné platformy dokonca zakazujú obchodovanie s podobnými anonymnými kryptomenami, z dôvodu neschopnosti vystopovať históriu transakcií. Veľké kryptoburzy totiž majú povinnosť vyžadovať tzv. KYC a teda tvoju verifikáciu napríklad občianskym preukazom, aby spolu s orgánmi EÚ predchádzali praniu špinavých peňazí alebo financovanie nelegálnych aktivít a terorizmu.

Podľa údajov z TradingView, sa trhová cena monera v čase písania článku nachádza na úrovni 155 dolárov, čo je presne o 70 % nižšie od maxima z mája 2021.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP