Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčšia kryptomena na trhu čelila v uplynulom roku množstvu zákazov a obmedzeniam, ktoré často dokázali ovplyvniť aj jej hodnotu. Za jedného z najväčších odporcov bitcoinu možno považovať Čínu, ktorá voči nemu vzniesla už niekoľko vážnych rozhodnutí a vo svojich končinách dokonca zakázala ťažbu kryptomien.

Ani tieto kroky však nezastavili bitcoin. Ťažiari sa presunuli do iných krajín sveta, ktoré majú voči kryptomenám benevolentnejšie pravidlá a svoje operácie rozbehli po krátkom zabrzdení skutočne naplno. Dôkazom toho je teraz nové ATH (All Time High), teda najvyššia dosiahnutá hodnota bitcoinu pri dôležitej metrike, informuje CoinDesk.

Ťaženie bitcoinu vo veľkom pokračuje. Zákazy Číny sieť nezničili

Práve takýto míľnik predstavuje významný úspech pre bezpečnosť a fungovanie blockchainovej siete bitcoinu, ktorý svetu dokázal, že ho nezastavia ani radikálne kroky najväčšej ekonomiky sveta.

Po zákazoch ťažby v Číne ťažiari prišli až o 90 % všetkých operácií, no začali sa presúvať do neďalekých krajín, kde rozbehli operácie pre ťaženie BTC vo veľkej miere v Kazachstane a Rusku.

freepik

Po USA, ktoré je najväčším centrom pre ťažbu bitcoinu, je práve Kazachstan hneď na druhej priečke, kde mu patrí 8,1 % podiel v celosvetovej ťažbe tejto kryptomeny, podotkol Fortune.

Príliv ťažiarov do krajiny bol dokonca taký výrazný, že spôsobil energetickú krízu, kvôli ktorej dostávajú mnohí elektrickú energiu na prídel a ďalší sa zasa rozhodli presunúť ťažbu do iných kútov sveta, kde je energetická situácia stabilnejšia.

NEPREHLIADNI
Samozvaný „tvorca“ bitcoinu zaplatí za klamstvo. Súd mu udelil astronomickú pokutu

Ťažiari zaznamenali absolútny rekord, bitcoin sa zo zákazov zotavil

Najväčší pokles v metrike ťaženia bitcoin zaznamenal práve na jar tohto roka medzi májom a júnom, kedy prišli zákazy z Číny a hashrate spadol zhruba na tretinu pôvodnej hodnoty na úroveň približne 60 EH/s (exahash za sekundu). Trvalo len polroka, aby sa bitcoin z tohto pádu zotavil a dokonca dosiahol novú najvyššiu hranicu hashratu, aká bola zaznamenaná.

V uplynulých dňoch sa totiž hladina hashratu začala vracať na pôvodné hodnoty zo skorej jari tohto roka a za úvodné dni tohto týždňa dosiahla pri 7-dňovom priemere podľa štatistík BTC.com hodnotu približne 178,17 EH/s.

Coin Metrics

Krátko na to sa však podarilo ťažiarom dostať hashrate na nový rekord, ktorý bol podľa Coin Metrics dosiahnutý 10. decembra pri priemernej hodnote 181,77 EH/s pri 7-dňovom priemere. Týmto tak metrika prekonala predošlý rekord z mája, ktorý bol na úrovni 180,82 EH/s.

Za posledných 5 mesiacov táto metrika bitcoinu narástla o 114 % a bitcoinová sieť je teraz bezpečnejšia ako kedykoľvek predtým. Práve hashrate totižto predstavuje kľúčovú bezpečnostnú metriku na tejto sieti a čím vyšší hashrate je, tým bezpečnejšia je bitcoinová sieť. Úroveň hashratu sa určuje z počtu ťažených blokov a aktuálnej náročnosti vyťaženia jedného bloku.

Bitcoin čelí kritike aj z EÚ

Napriek tomuto prekonaniu čelí bitcoin stále neutíchajúcim útokom vlád, kde nedávno prišlo s vlastným návrhom pre zákaz ťažby bitcoinu Švédsko, ktoré v tomto smere podporilo aj Nórsko. Švédi považujú konsenzus proof-of-work, na ktorom funguje bitcoin, za problémový pri dosahovaní ekologických cieľov krajiny.

Proti výzve Švédska sa postavila tamojšia energetická spoločnosť Vattenfall, ktorá sa zastáva ťažby bitcoinu. Podľa nej je práve bitcoin ideálnym „nástrojom“, ktorý pomáha vyrovnať elektrickú sieť v čase, keď je generovaný prebytok energie.

NEPREHLIADNI
Európska krajina navrhuje zakáz kryptomien. Ťažba bitcoinu zničí EÚ všetky „eko-ciele“

Švédska elektrická sieť zvyšuje podiel energie vyrobenej obnoviteľnými zdrojmi, no generovanie takejto „zelenej“ elektriny závisí aj od mnohých faktorov, ktoré človek nedokáže ovplyvniť. Práve ťaženie bitcoinu potom slúžiť ako „buffer“ v čase preťaženia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú