Napriek turbulentným mesiacom, ktoré koncom prvej polovice tohto roka zažíval trh kryptomien, sa situácia v posledných týždňoch pomerne stabilizovala a na scénu sa opäť dostal pozitívny rastúci trend.

Kryptomeny však už dávno nie sú len aktívom, ktorého cena „raz za čas“ z neznámeho dôvodu vystrelí, a za pevnú súčasť finančného systému ich považujú aj mnohí známi ekonómovia, informuje CoinTelegraph.

Bitcoin má podporu viacerých ekonómov, nahradí zlato

Tí sa nedávno stretli na konferencii Bretton Woods: The Realignment, ktorej názov bol metaforou na 50. výročie krízy brettonwoodskeho menového systému, kedy 15. augusta 1971 zrušila americká vláda na čele s prezidentom Richardom Nixonom vymeniteľnosť dolára za zlato, ktorá fungovala od menovej konferencie OSN v roku 1944.

Súčasná konferencia však bola zameraná práve na rozvíjajúce sa finančné aktíva ako bitcoin, ktoré môžu podľa mnohých analytikov ukončiť nadvládu doláru ako globálneho rezervného majetku.

Kľúčové výroky patria v tomto smere analytikovi trhu s komoditami Mikeovi McGloneovi z Bloomberg Intelligence, ktorý prirovnal súčasnú digitalizáciu peňazí a financií spolu s rastom trhu kryptomien s faktormi, ktoré pomohli americkému doláru získať „rýchlo a organicky“ dominanciu nad zlatom ako rezervným majetkom.

NEPREHLIADNI
Zbohom ťažiari, prídete o prácu. Ethereum čaká najväčšia zmena v histórii

Podľa McGlonea tak bitcoin priamo spochybňuje pozíciu zlata ako tradičného konkurenta doláru a jeho „náhrada“ už začala.

Tieto tvrdenia podporujú aj problémy spojené s uvoľnenou menovou politikou Federálneho rezervného systému USA (FED), ktoré okrem obrovského zvýšenia množstva dolárov v obehu prispeli aj ku akumulácii týchto prostriedkov práve na trhu kryptomien, ktoré v čase krízy rástli rýchlejšie než zlato – tradičné „zaisťovacie“ aktívum.

Spochybňovatelia bitcoinu však vyťahujú argumenty štátnej regulácie, ktorá podľa odporcov kryptomeny nové digitálne aktívum výrazne zasiahne. McGlone však tvrdí, že ani tvrdé regulácie by neboli schopné narušiť postupnú nadvládu bitcoinu nad zlatom.

Prečítaj si tiež
Kryptomenám verí aj najväčší výrobca procesorov. Nakúpil akcie známej kryptoburzy

Navyše, podľa ďalších analytikov nie je cieľom amerických regulátorov zastaviť bitcoin, no skôr chrániť investorov pred podvodmi, ktoré sa bitcoinu týkajú.

Podľa Liama Bussella, vedúceho komunikácie v kryptomenovej obchodnej službe Banxa, sú regulátori v USA otvorení akejkoľvek diverzifikácií finančných prostriedkov, pokiaľ tieto prostriedky fungujú transparentne a sú spravodlivé.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú