Na MIT funguje projekt, ktorý má výrazne pomôcť ľuďom so zdravotným postihnutím. Ako súčasť päťročného projektu za niekoľko miliónov dolárov pracujú na pokročilých protetických pomôckach, ktoré fungujú ako reálne končatiny či nervový systém.

Za všetkým stojí Hugh Herr, šéf biomechatronickej skupiny laboratórií na MIT. Pred 30 rokmi sa mu počas jednej horolezeckej akcie stal úraz, pri ktorom prišiel o obe nohy. Jeho skúsenosti s týmto postihnutím a potrebou protetických náhrad mu dopomohli k tomu, že vyvinul pravdepodobne najviac rozvinutí typ bioniky na svete.

Bionika ako súčasť ľudského tela

Dnešné protetické pomôcky sú užitočné a výrazne pomáhajú ľuďom s amputovanými končatinami získať motorické schopnosti. Herr a jeho kolegovia si však myslia, že tieto zariadenia by sa dali vylepšiť tým, že ich skombinujú s pokročilými nervovými implantátmi. To dáva pacientovi lepšiu možnosť ‚‚komunikácie’’ s protézou, čo uľahčuje jej ovládanie a fungovanie, vďaka čomu pôsobí ako biologická končatina.

Od roku 2014, kedy bol celý projekt spustený, je jeho cieľom liečiť široké spektrum zdravotných postihnutí prostredníctvom vývoja pokročilých bioník. Je dotovaný 100 miliónmi dolárov, aby pomohol ľuďom trpiacich depresiou, paralýzou, Parkinsonovou chorobou, epilepsiou a stratou končatín. Nervové implantáty môžu byť použité na zmenu funkcií mozgu a na liečbu neurologických a duševných porúch.

Sen o svete, v ktorom nie je zdravotné postihnutie

Výskumníci sa domnievajú, že majú možnosti na to, aby vytvorili bunky a tkanivá na rast orgánov, ktoré by bez problémov dokázali nahradiť tie, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené alebo nefunkčné. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje 40 – 50 prípadov paralýzy na milión ľudí a aj na to sa zameriava Centrum pre extrémnu bioniku.

Sen Hugha Herra je svet, v ktorom nie je žiadne zdravotné postihnutie. Zároveň chcú zmeniť aj to, čo znamená byť zdravotne postihnutý. Dať pacientom šancu viesť plnohodnotný život, naozaj bez akýchkoľvek obmedzení. Vo videu vyššie môžeš vidieť tanečnicu, ktorá prišla o nohu a vďaka tejto protéze môže znova tancovať. Jej pohyby sú pritom úplne prirodzené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom