Šéf a zakladateľ najväčšej kryptoburzy na svete 21.11.2023 priznal, že na Binance dochádzalo k praniu špinavých peňazí. Na základe uvedeného Changpeng Zhao súhlasil s rezignáciou a tiež zaplatením pokút v celkovej výške 4,3 miliardy dolárov. Na tému upozornil portál The Guardian.

Prali sme špinavé peniaze

Ako sme ťa upozorňovali prostredníctvom samostatného článku, Americká Komisia pre cenné papiere (SEC) v júni podala žalobu na najväčšiu kryptoburzu sveta Binance a jej zakladateľa a výkonného riaditeľa Changpeng Zhaoa, známeho tiež ako CZ.

V 136-stranovom dokumente regulátor burzu obviňuje z celkovo 13 závažných porušení pravidiel, okrem iných zo zneužitia fondov svojich zákazníkov, prania špinavých peňazí či zavádzania investorov.

SEC v obvineniach tvrdí, že Zhao a Binance sa podieľali na rozsiahlej sieti podvodov, umelo zvyšovali objemy svojich obchodov, odkláňali finančné prostriedky zákazníkov a zavádzali v otázke kontroly a dohľadu nad trhom.

Unsplash (úprava redakcie)

Najnovšie sa Changpeng Zhao priznal k porušovaniu amerických zákonov proti praniu špinavých peňazí. V rámci dohody o vine a treste preto Zhao osobne zaplatí pokutu vo výške 50 miliónov dolárov. Mimo to, Binance ako firma taktiež priznala vinu, vďaka čomu zaplatí pokutu vo výške 1,81 miliardy dolárov, ako aj 2,51 miliardy za urovnanie troch trestných obvinení. Celkovo tak Binance a Zhao zaplatia pokutu vo výške 4,3 miliardy dolárov.

Prokurátori túto pokutu označili za jednu z najväčších firemných pokút v histórií USA. Viacerí právni experti pre spravodajskú agentúru Reuters aj napriek tomu uviedli, že pre Zhaoa ide o pomerne dobrý výsledok, pričom jeho majetok zostal takmer nedotknutý a bolo mu umožnené ponechať si svoj podiel v Binance.

Kryptoburza neustále porušovala zákony

Binance pritom porušila americké zákony proti praniu špinavých peňazí a nenahlásila viac ako 100 000 podozrivých transakcií s organizáciami, ktoré USA označili za teroristické skupiny, vrátane Hamas, al-Káidy a Islamského štátu.

„Binance uľahčila zločincom presúvať ukradnuté finančné prostriedky a nezákonné výnosy na jej burzách,“ uviedol generálnych prokurátor Merrick Garland. „Binance tiež urobila viac než len, že nedodržala federálny zákon. Predstierala, že je všetko v súlade s ním.“

Podľa Garlanda sa Zhao a vedúci pracovníci jeho spoločnosti úmyselne zapájali do „zámerného a vypočítavého úsilia profitovať z amerického trhu bez implementácie kontrol, ktoré vyžaduje zákon USA.“

Ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že Binance viac ako tri roky porušuje zákony a dlhodobo predstavuje riziko pre americký finančný systém, občanov USA a národnú bezpečnosť. Varovala tiež ďalšie kryptomenové spoločnosti, že ak chcú byť súčasťou finančné systému v USA, musia jednoducho hrať podľa pravidiel.

Výsledok je ďalšou ranou pre sektor kryptomien. Dohoda o vine a treste s Binance prichádza necelý mesiac po tom, čo bol Sam Bankman-Fried odsúdený v siedmich bodoch podvodu a sprisahania za jeho podiel na kolapse FTX, o ktorom sme informovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP