Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Politická situácia v Bielorusku sa po odhalení výsledkov prezidentských volieb začala rapídne zhoršovať. Masové protesty si doteraz vyžiadali niekoľko obetí a tisíce zadržaných ľudí. Odpoveď technologických firiem na aktuálne problémy v krajine však môže zásadne uškodiť celej ekonomike, IT centrum v Minsku totiž zažíva veľké zmeny. Najväčšie IT spoločnosti sa rozhodli odísť. O téme informovala agentúra Reuters či server Cybernews.

High Tech Park (HTP) v Minsku mnohí prirovnávajú k bieloruskému „Silicon Valley“, nakoľko sa jedná o tamojšie centrum, v ktorom sídlia najväčší technologickí giganti v krajine. Hniezdo mnohých spoločnosti je však teraz ohrozené.

Na problémy totiž priamo doplatili aj zamestnanci niektorých firiem, ktorí boli zatknutí alebo sa vzhľadom na aktuálnu situáciu (popri pandémii koronavírusu) rozhodli pracovať z domu. V HTP pritom sídlia rôzne spoločnosti zamerané na vývoj softvéru, hier, logistiku, zdravotníctvo, e-commerce či finančné technológie.

Bieloruské centrum technológií zažíva krušné časy

Viaceré veľké IT firmy navyše ohlasujú odchod z krajiny. Bieloruský Minsk tak príde hneď o niekoľkých gigantov, ktorí pomohli potiahnuť aj ekonomiku krajiny. Napriek tomu, že toto technologické centrum je pre Bielorusov dôležité, prezident Lukašenko ho zrejme vníma v úplne inom svetle. Internet totiž označil za „odpad“ a firmy z tohto odvetvia nepovažuje za hnací motor ekonomiky, tým má byť podľa neho výrobný priemysel.

Zamestnanci najväčších firiem sa začali zúčastňovať protestov, aby upozornili na vážnosť celej situácie. Zdá sa však, že prezident, podľa ktorého neboli voľby zmanipulované, nehodlá ustúpiť, a tak je rad na IT gigantoch, aby odpovedali vlastným spôsobom. Pokiaľ totiž technologické spoločnosti začnú opúšťať Minsk, ekonomika Bieloruska môže stratiť veľké množstvo príjmov. Technologický priemysel na čele s takýmito firmami bol totiž zodpovedný za 5,7 % HDP.

Z High Tech Park odchádzajú mnohí giganti. Ďalší naopak zatiaľ neplánujú rázne rozhodnutia

Problémy v krajine dopadli už aj na taký Viber, ktorý potvrdil, že dočasne zatvára v tomto centre svoje kancelárie. Na druhej strane je tu Yandex, ktorého kancelárie boli zatvorené po zásahu štátnych orgánov a zamestnanci tak boli donútení pracovať z domu. Ako prvá však z High Tech Park centra odišla britská spoločnosť Godel Technologies, ktorá sa sťahuje do Kyjeva na Ukrajine.

Týmto krokom chce pomôcť svojim zamestnancom pracovať v bezpečí a taktiež zaistiť plynulé fungovanie, ktoré bolo v Bielorusku narušené odstavením internetu na niekoľko dní. Podobné rozhodnutia pritom plánujú aj ďalšie firmy, no niektorí najväčší giganti sa nateraz rozhodli v Minsku zotrvať. Spoločnosti ako EPAM a Wargaming, známa najmä kvôli hre World of Tanks, zatiaľ nepodnikajú žiadne plány a Bielorusko neopúšťajú. To však neznamená, že ich aktuálna kríza nezasiahla.

Ak aj Lukašenko krízu zvládne, tamojšie „Silicon Valley“ nemusí

Je však len na rozhodnutí jednotlivých firiem, ako sa postarajú o svojich zamestnancov. Odchod viacerých pritom dokazuje, že im na pracovníkoch záleží a nechcú ich nechať pracovať v takej atmosfére, aká v Bielorusku panuje posledné týždne. Hoci teda Lukašenko nepovažuje IT sektor za kľúčový, je to práve toto odvetvie, ktoré v krajine najviac prosperovalo za posledné roky.

Pracovné pozície sú tam platné až 4-násobne lepšie v porovnaní s priemerným platom v krajine. Pokiaľ však prezident neplánuje ustúpiť, môže dôjsť k ďalšiemu odlivu technologických spoločností a High Tech Park sa z tejto krízy tak skoro nemusí vôbec spamätať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú