Technológia rozpoznávania tváre zažíva vo svete smartfónov veľký „boom“ a čoraz viac výrobcov ňou vybavuje svoje modely. Toto biometrické zabezpečenie nechýba ani v najnovšom iPhone X, kde ho mal Apple doviesť k takmer úplnej dokonalosti. Spoločnosť Bkav však tvrdí, že technológia Face ID nie je natoľko bezpečná, aby ju používatelia mohli využívať aj pri platbách. 

Počas predstavenia výročného iPhonu X dávalo Apple dôraz na jeho prepracovanú technológiu rozpoznávania tváre, ktorú pomenovalo ako Face ID. Podľa tvrdení spoločnosti je šanca, že táto funkcia pustí do systému pomocou tváre neznámeho človeka len 1 k miliónu. Bezpečnostná firma Bkav však dokázala, že Face ID nie je tak bezpečné ako sa môže na prvý pohľad zdať. Už pred pár týždňami totiž dokázali zamestnanci oklamať tento zabezpečovací prvok špeciálnou maskou.

Maska oklamala Face ID po druhýkrát

Teraz si však spoločnosť Bkav pripravila ešte prepracovanejšiu masku, ktorá je vyrobená z kamenného prášku a má prilepené 2D obrázky očí. Cena za túto druhú verziu špeciálnej masky je na úrovni 200 dolárov a vyrobiť si ju môžu aj tí menej skúsení.

Nenechaj si ujsť
10-ročný chlapec prekonal zabezpečenie Face ID a odomkol iPhone X svojej matky

Výsledky reálneho testovania a pokusov o oklamanie funkcie Face ID sú teda skutočne znepokojujúce a poriadne zaostávajú za tvrdeniami Apple. Spoločnosť Bkav aj naďalej vyhlasuje, že odtlačky prstov používateľa sú omnoho lepším biometrickým zabezpečením smartfónu ako technológia rozpoznávania tváre.

Už pred časom sme upozorňovali, aby si pri používaní funkcie Face ID dávali pozor najmä významné osobnosti či boháči. Kvôli výsledkom posledných testov musíme zdôrazniť: Face ID nie je vhodné a bezpečné ani pri realizovaní firemných transakcií.“ – Ngo Tuan Anh, viceprezident oddelenia bezpečnosti spoločnosti Bkav.

Napriek tomu, že je podľa Apple šanca odomknúť cudzí smartfón odtlačkom prsta 1 k 50 000, tak Bkav vyhlasuje, že nenápadné získavanie odtlačkov je zložitejšie, ako potajme vytvoriť fotografiu majiteľa iPhonu X. Práve to je základom pre vytvorenie špeciálnej masky, s ktorou útočník jednoducho funkciu Face ID oklame. Celý trik s maskou spoločnosti Bkav si môžeš pozrieť aj na priloženom videu.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP