Nezákonné získanie peňazí alebo informácií o platobných kartách je jednoduchšie než si možno mnohí myslia. Avšak bežní ľudia sa voči tomu nemajú možnosť brániť a môžu maximálne podniknúť iba zopár opatrení.

Televízna sieť BBC si spolu s bezpečnostnými expertmi pripravila reportáž týkajúcu sa kyber ochrany. Tentokrát sa pozreli na možnosti zraniteľnosti bankomatov a prišli na prekvapujúce zistenia. V prvom rade si treba uvedomiť, že každý bankomat sa skladá z trezoru a obyčajného počítača bežiacom na Windowse XP.

bankomat
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Hackeri ukradli obrovské množstvo dát od HBO. Unikli aj nové epizódy z Game of Thrones
Základom je počítač

Test pritom prebiehal na bankomate od spoločnosti NCR, jedného z najväčších výrobcov bankomatov na svete. Experti prišli na to, že po vyvŕtaní otvoru pri klávesnici je možné získať prístup k USB káblu, ktorý vedie z počítača. Ten potom stačí zapojiť napríklad do notebooku a spustiť malvér. Aké jednoduché, že? Pomocou tohto postupu môžu hackeri získať prístup nielen k hotovosti bankomatu, ale aj infikovať ostatné bankomaty v sieti či kradnúť údaje o platobných kartách.

Ako sa brániť?

Môžu sa však voči tomuto bežní ľudia vôbec brániť? Jediným riešením ako odcudzeniu údajov predísť je iba používanie bankomatov s kamerou alebo vo vnútri bánk. Tieto miesta sú síce bezpečnejšie, no ukradnutie údajov aj tak nemožno vylúčiť. Spoločnosť NCR sa obhajuje tým, že svojim zákazníkom pomáha predchádzať útokom a vylepšovať ich bezpečnú infraštruktúru.

Pozrieť video hacknutia bankomatu

Masívny útok na bankomaty sa naposledy odohral v roku 2016, pričom hackeri si z neho odniesli až 81 miliónov dolárov. Ich nástrojom bol systém zasielania správ od SWIFT, ktorý napadli cez centrálnu banku v Bangladéši. Ďalší útok sa odohral aj v júli 2016, pričom hackeri sa zamerali na dve banky a z ich bankomatov si vybrali slušných 2,5 milióna dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP