Spoločnosť Space Perspective prichádza s jedinečným spôsobom cestovania do vesmíru. Záujemcom ponúkajú lety do stratosféry, vynesie ich tam špeciálny balón. Oproti raketám majú množstvo výhod. Cena však ostáva pre väčšinu ľudí astronomická a nedosiahnuteľná, informuje SPACE.

Nie tak úplne do vesmíru, zážitok však nezameniteľný

Space Perspective má za sebou prvý test svojho prototypu stratosférického balónu s názvom Neptune One. Jeho let trval 6 hodín a 39 minút, pričom dosiahol maximálnu výšku 34 km a následne pristál v Mexickom zálive, asi 80 km západného pobrežia Floridy.

Zobraziť celú galériu (3)
Space Perspective / Úprava redakcie

Považovať však výšku 34 km za let do vesmíru je trochu pritiahnuté za vlasy. Nie je to vlastne ani na polceste, keďže za oficiálnu hranicu vesmíru je považovaná Kármánova hranica vo výške 100 km. Napriek tomu ide o veľký zážitok, keďže vo výške 34 km je zreteľne viditeľné aj zakrivenie Zeme.

Počas testovacieho letu sa nachádzalo na palube niekoľko vedeckých experimentov, vrátane študentských projektov a nástroja na meranie ozónu, ktorý poskytla Univerzita severnej Floridy. Na palube sa nachádzal aj projekt „Living Light“ (Živé svetlo), ktorý je podľa spoločnosti najväčším umeleckým dielom v takej výške.

Vysoká cena, i tak ale nižšia než za raketu – netreba výcvik

Za letenku na pripravovanom balóne Spaceship Neptune (názov Spaceship je opäť trochu štedrý) pýta spoločnosť 125 000 amerických dolárov, teda asi 105 000 €. Aj keď sa nedostanete reálne do vesmíru, je to oveľa menej, než cena za let na rakete firmy Virgin Galactic, teda 210 000 €. Tá dokáže prekonať aj hranicu 100 km.

Zásadný rozdiel je aj v dĺžke takéhoto letu. Na rakete New Shepard spoločnosti Blue Origin strávite len asi 11 minút a je oveľa jednoduchší z hľadiska náročnosti a záťaže pre ľudské telo. V balóne totiž nie ste vystavení prudkému zrýchleniu a teda preťaženiu.

Fotografia Zeme, ktorá bola vyhotovená počas prvého testovacieho letu balónu Neptune One. Zdroj: Space Perspective

Vo výbave Spaceship Neptune je navyše zahrnutá toaleta, 360° výhľad, možnosť sledovať telemetriu letu, internetové pripojenie s možnosťou streamovania a dokonca malý bar s občerstvením, píše Space Perspective.

Konkurencia je silná, na orbite zatiaľ vedie SpaceX

Ani jedna zo spomínaných spoločností vás ale nedostane do reálneho, nehostinného vesmíru. Na obežnú dráhu zatiaľ dopraví ľudí len jedna súkromná firma a tou je SpaceX. Pre lety s ľudskou posádkou používajú raketu Falcon 9 a kozmickú loď Crew Dragon, ktorá vezme naraz štyroch pasažierov.

Takéto lety sú neporovnateľne drahšie, než tie suborbitálne. To je však daň za to, že kozmická loď musí byť urýchlená na rýchlosť až 25 000 km/h (podľa cieľovej obežnej dráhy). Tým pádom je potrebná oveľa väčšia a komplexnejšia raketa.

Space Perspective

Crew Dragon má už vo vačku niekoľko kontraktov a do vesmíru dostane v najbližších rokoch desiatky ľudí, z ktorých značná časť budú turisti a súkromní pasažieri. Jednou z týchto misií je aj Ax-1, ktorú organizuje Axiom Space. Dostane súkromnú posádku na ISS a v pláne už má aj ďalšie tri misie rovnakého charakteru. Premávka na orbite hustne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú