Je známe, že na verejných toaletách sa to hemží baktériami a vírusmi. Vedci zo Severozápadnej univerzity študovali predmety, ktoré používame na dennej báze – zubnú kefku a sprchovú hlavicu –, aby zistili, čo na nich „žije“. Ako uvádza Time, rozmanitosť vírusov vedcov prekvapila.

Obrovská rozmanitosť vírusov

Docentka Severozápadnej univerzity Erica Hartmannová, ktorá viedla štúdiu, uviedla, že to, čo našli, bolo „pomerne prekvapujúce“. Podľa nej bolo nečakané práve to, že dokázali identifikovať veľmi málo vecí, ktoré už predtým videli. „Našli sme neuveriteľné množstvo diverzity, čo zdôrazňuje, ako málo o tom vieme a koľko toho ešte musíme objaviť a preskúmať,“ uviedla pre Time.

Nemusíš hneď vydezinfikovať celú kúpeľňu a vyhodiť zubné kefky, pretože väčšina vírusov, ktoré vedci našli, patria k špecifickým druhom známym ako bakteriofágy. Sú to vírusy, ktoré infikujú iba bakteriálne bunky, ľudské však nie. Vedci o týchto druhoch vedia už takmer sto rokov, avšak len nedávno vyvinuli nástroje, vďaka ktorým ich vedia identifikovať a podrobnejšie preskúmať. Ako však pripomenula docentka, o „fágoch“ vedci vedia pomerne málo.

Unsplash

Vedecká štúdia bola publikovaná v časopise Frontiers in Microbiomes. Bola však inšpirovaná predošlou štúdiou, v nej docentka a jej tím katalogizovali baktérie nájdené v kúpeľniach po tom, čo ľudia mali obavu z vystrekujúcich baktérií do vzduchu pri splachovaní toalety, ktoré by sa mohli dostať na zubné kefky. Hartmannová skúmaním zistila, že obavy boli neopodstatnené a na zubných kefkách sa nachádzali predovšetkým baktérie z úst. V novej štúdii sa však zamerali na vírusy, a tak objavili „svet bakteriofágov“.

Podľa docentky netreba mať obavy

„Nie je dôvod na obavy, takže nie je potrebné ani vyhadzovať svoju zubnú kefku,“ uviedla docentka. „Aj identifikácia tých, ktoré sa nachádzajú na zubných kefkách a sprchových hlaviciach, rozširuje naše vedomosti o biológii fágov a môže nám pomôcť vysvetliť, prečo fágové terapie fungujú alebo nefungujú v rôznych kontextoch,“ povedala.

Výsledky štúdie prekvapili aj tým, že žiadne dve zubné kefky či sprchové hlavice neobsahujú rovnakú populáciu fágov. Zistenia tak prehlbujú naše pochopenie rozmanitých účinkov mikróbov na ľudské zdravie, či už pozitívnych, alebo negatívnych.

„Ale vo všeobecnosti je dôležité pozerať sa na mikróby okolo nás s úžasom a zvedavosťou namiesto strachu. Ak dokážeme zistiť, čo všetky tieto mikróby robia a ako to robia, môžeme byť zodpovednejší v tom, ako sa staráme o veci, ako sú zubné kefky – a následne sa lepšie starať o seba a svoje prostredie,“ dodala.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú