Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Od spustenia prvej verzie Facebooku už uplynulo mnoho času a veľa sa na tejto sociálnej sieti zmenilo. Nielenže pribudli miliardy používateľov, ale spoločnosť rapídne stúpla na hodnote. Facebook má v Číne svojho konkurenta s názvom Tencent, ktorý má vyššiu hodnotu a stále rastúci zástup používateľov.

Čínska politika ohľadne internetových webov a sociálnych sietí je pomerne prísna. Tamojší obyvatelia tak nemajú prístup k Facebooku či Twitteru, no to neznamená, že nechcú medzi sebou komunikovať prostredníctvom aplikácií. Práve vďaka tomuto striktnému obmedzeniu zahraničných webov vznikol priestor pre vznik jednej z najhodnotnejších spoločností sveta, Tencent, ktorá je na ďalekom východe akousi kópiou Facebooku.

Silný konkurent tromfol Zuckerberga

Tencent používateľom smartfónov ponúka sociálne siete ako WeChat či QQ, ktoré sa stali v domovskej krajine nesmierne obľúbené. Mimo elektronickej komunikácie sa spoločnosť zameriava tiež na interaktívne televízie, hudbu, bezkontaktné platby mobilom a dokonca plánuje vývoj vlastného setu pre virtuálnu realitu. Pôsobisko Tencentu je teda skutočne rozsiahle a firma sa neustále snaží rozširovať svoje obzory.

Nenechaj si ujsť
Bývalý prezident Facebooku pripustil, že Markovi Zuckerbergovi pomohol vytvoriť monštrum

Len prednedávnom spoločnosť získala licenciu na spustenie elektronických platieb v Malajzii. Tá sa tak v tomto smere pridá k ďalším ázijským krajinám, ktoré takého transakcie už poznajú. Populárny „Facebook“ z Číny sa rozrástol natoľko, že jeho aktuálna hodnota prevyšuje sumu 500 miliárd dolárov, čím ide zároveň o piatu najhodnotnejšiu spoločnosť sveta. V raste ale Tencent nepoľaví a bude sa snažiť prilákať ďalších používateľov.

Zdrojom financií spoločnosti sú samozrejme reklamy, ale aj poplatky za rôzne služby. Už teraz sú čísla viac než priaznivé a každodenne využíva sociálne siete WeChat a QQ až 902 miliónov ľudí. Spoločnosť môže za svoj rapídny rast vďačiť práve čínskym zákonom. Tie totiž obyvateľov krajiny ukrátili o mnohé zahraničné služby a vytvorili priestor pre vznik ich domácich ekvivalentov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú