Nové informácie o next-gen EPYC serverových procesoroch postavených na architektúre AMD Zen 4 naznačujú využívanie až 128 jadier, informuje portál Neowin. Ide o dvojnásobok oproti aktuálnej sérii EPYC 7003. Generácia procesorov EPYC s architektúrou Zen 4 (označenie Genoa) by tak mala byť vo svete čipov ďalšou veľkou zmenou mikroarchitektúry.

Už dlhšie sme mohli pracovať s informáciami, že Zen 4 procesory budú mať viac ako 64 jadier s novými inštrukčnými radami AVX-512 a BFloat16. Práve tieto inštrukčné rady budú pomáhať s vysokým výkonom (HPC) a preťažením serverov. Podľa statusu používateľa Broly_X1 na Twitteri je informácia o 128 jadrách dokonca potvrdená.

Konkurencia z Intelu pridala AVX-512 inštrukcie do CPU v rámci Rocket Lake architektúry, teda 11. generácie desktopových procesorov s vylepšeným výkonom IPC až o 19 %. Vylepšení sa v rámci toho dočká aj integrovaná grafika, kedy Intel sľubuje až 50 % zvýšenie oproti predošlej generácii.

Na Genou si ešte chvíľu počkáme

Nejaký čas ešte potrvá, kým bude Zen 4 a Genoa od AMD k dispozícii, ale 4 generácia EPYC procesorov bude nasadená do superpočítača El Captain, ktorý dorazí v roku 2023. Jeho úlohou bude práca na nukleárnom výskume Spojených štátov amerických.

Bližšie špecifikácie superpočítača El Captain sľubujú vďaka novej generácii AMD EPYC procesorov s označením Genoa podporu next-gen pamäte, pravdepodobne DDR5. Ďalej bude k dispozícii Radeon Instinct GPU na optimalizovanej architektúre pre vysoké pracovné zaťaženie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom