Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ako sa očakávalo, nová generácia EPYC procesorov od AMD bola dnes oficiálne predstavená. Prináša celú radu nových, podnikovo orientovaných procesorov postavených na architektúre Zen 3.

Nová línia serverových procesorov nesie označenie 7003. Prináša už tradične gigantický pokrok v oblasti výkonu, menovite inštrukcií za cyklus (IPC), a to aj vďaka využitiu desiatok Zen 3 procesorových jadier. Zen 3 je relatívne nová mikroarchitektúra AMD, ktorá už koncom minulého roka ukázala svoj potenciál na poli konzumentských čipov.

Vďaka implementácii úspornejšieho 7 nm výrobného procesu sa navýšila frekvencia jednotlivých čipov. Zatiaľ čo frekvencia Zen 2 jednotiek dosahovala maximálne úrovne 3,90 GHz, vybrané Zen 3 EPYC jednotky dosahujú frekvencie až 4,1 GHz. Aj napriek vyššiemu výkonu a naprieč celou líniou navýšenými jadrami dokážu procesory fungovať pri prakticky identickom TDP, ktoré je pri najvyššom modeli opäť 280 W.

Hodnota IPC sa pri Zen 3 jadrách navýšila u všetkých jednotkách v priemere o 19 %, pričom vlajkovou loďou novo predstavenej rady je model AMD EPYC 7763 s 64 jadrami a 128 vláknami.

Jeho základná frekvencia je 2,45 GHz, ktorá pri maximálnom booste dokáže prekonať hranicu 3,50 W GHz pri rovnakom TDP, ako Zen 2 generácia. V porovnaní s priamou konkurenciou, a teda radou Intel Xeon Gold, je EPYC 7764 výkonnejší až o 106 %. Jeho oficiálna cenovka podľa oficiálnej tlačovej správy začína na úrovni 7890 dolárov, čo je v prepočte zhruba 6600 eur.

Screenshot/YouTube/AMD

Celá línia EPYC 7003 čipov pozostáva z niekoľkých modelov líšiacich sa frekvenciami a počtom jadier. V ponuke tak potenciálni zákazníci nájdu rôzne ohodnotené jednotky, disponujúce od 8, cez 16, 32 až po 64-jadrovú trojicu čipov – spomínaný EPYC 7763, o niečo lacnejší EPYC 7713 s nižším frekvenciami a jednosocketový EPYC 7713P. Ponúkané procesory sa samozrejme líšia aj maximálnym TDP.

Vzhľadom na to, že ide o serverové jednotky, veľkú rolu u nových čipov bude predstavovať aj zabezpečenie, ktoré má tentokrát na starosti systém Shadow Stacks. Ide o hardvérové riešenie umožňujúce dosahovanie maximálneho výkonu čipov pri zohľadňovaní najvyšších bezpečnostných štandardov.

Aj keď po takto orientovaných čipoch rozhodne nebude tak vysoký dopyt, ako po konzumentských Ryzenoch, polovodičová kríza s určitosťou zasiahne aj tieto dodávky. Jednými z prvých spoločností implementujúce nové EPYC procesory do svojich cloudových riešení je Microsoft, Google alebo Tencent.

Na prezentácii zazneli aj budúce plány spoločnosti, kedy sa AMD už budúci rok chce s generáciou Zen 4 uberať smerom k 5 mm výrobnému procesu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú