Avatar 2 prepísal históriu. Padla ďalšia méta, režisér sa navždy zapíše do dejín
Aktualizované 23. januára 2023: To, čo sa ešte pred mesiacom zdalo ako čistá utópia, je teraz realitou. Sci-fi blockbuster Avatar: Cesta vody v kinách zarobil už cez 2 miliardy dolárov a zaradil sa medzi komerčne najúspešnejšie filmy histórie.
Veľkofilm Jamesa Camerona včera v tržbách pokoril 2-miliardovú métu. Ako informuje Deadline, oficiálne zárobky filmu v tejto chvíli predstavujú 2,024 miliardy dolárov, čo z Avatara robí šiesty najzárobkovejší film vôbec.
Na šiestej priečke sa však Avatar: Cesta vody neohreje dlho. Záujem o film je stále tal silný, že sci-fi novinka už o pár dní pokorí Avengers: Nekonečná vojna a Star Wars: Sila sa prebúdza. S istotou sa tak stane prinajmenšom štvrtým najzárobkovejším filmom všetkých čias.
Potom bude platiť, že až tri zo štyroch najlepšie najúspešnejších filmov všetkých čias nakrútil James Cameron. Na čele rebríčka zostane Cameronov Avatar z roku 2009 a tretie miesto patrí Titanicu, ktorý sa vo februári pri príležitosti 20. výročia dočká opätovného uvedenia do kín.

Zaujímavosťou je, že nový Avatar rekordy prepisoval aj pri tržbách z kina IMAX, kde sa stal druhým najzárobkovejším filmom vôbec a zaradil sa tam hneď za svojho predchodcu. Avatar: Cesta vody.
Navyše, už dnes je jasné, že vďaka veľkému diváckemu úspechu bude pokračovať najmenej po piaty diel. Očakávanej zápletke i postavám prichádzajúcich filmov sa venujeme v samostatnom článku.
Aktualizované 9. januára: Spanilá jazda Avatar: Cesta vody v kinách pokračuje a mesiac od premiéry má Cameronov veľkofilm namierené k dôležitej psychologickej hranici. Ako informuje Deadline, druhý Avatar je už teraz siedmym najzárobkovejším filmom všetkých čias a pôjde ešte vyššie.
Avatar: Cesta vody po nepresvedčivom úvodnom týždni v kinách odrovnal konkurenciu a už teraz prepisuje historické rebríčky. Sci-fi epos v kinách doposiaľ zarobil 1,7 miliardy dolárov a podľa Jamesa Camerona v najbližších dňoch v zárobkoch pokorí 2 miliardy.
Túto métu sa historicky podarilo pokoriť iba piatim filmom a Avatar sa medzi ne už s istotou zaradí. Dve miliardy sú pre film zároveň kľúčovým bodom, keďže podľa režiséra Jamesa Camerona musel film hranicu pokoriť, aby si na seba zarobil.
Avatar: Cesta vody patril k najdrahším filmom v histórii kinematografie. Rozpočet filmu predstavoval najmenej 350 miliónov dolárov, desiatky ďalších miliónov boli vynaložené na marketing a propagáciu filmu v kinách.
Komerčný úspech druhého Avatara zároveň otvoril dvere dlho diskutovaným pokračovaniam. Tretí diel mal premiéru síce istú, o osude Avatar 4 a Avatar 5 však mal rozhodnúť až kasový úspech práve premietanej „dvojky“. Cameron cez víkend potvrdil, že tieto pokračovania už s istotou vzniknú, premiéra Avatar 5 je naplánovaná na december 2028.
Avatar: Cesta vody ešte v zárobkoch zďaleka nepovedal posledné slovo a najväčšou otázkou momentálne zostáva, či sa mu podarí pokoriť úspech svojho predchodcu, ktorý je s 2,9 miliardami dolárov najzárobkovejším filmom všetkých čias.
Film z roku 2009 však bol v kinách v kinách v neskorších rokoch uvedený opakovane, čo k jeho celkovému prvenstvu výrazne napomohlo. Či už sa aktuálne premietané pokračovanie dostane na úroveň svojho predchodcu alebo nie, už teraz je jasné, že Avatar: Cesta vody sa stane prinajmenšom tretím najzárbobkovejším filmom všetkých čias.
Tretia priečka zatiaľ patrí Cameronovmu Titanicu s 2,18 miliardami dolárov, ktoré by mal nový Avatar v priebehu najbližších týždňov s prehľadom zdolať.
Aktualizované 2. januára: Ešte tri týždne dozadu sme sa obávali, či si James Cameron pri druhom Avatarovi neodhryzol priveľké sústo a či značka bude pokračovať aj ďalej, ako po tretie už potvrdenené pokračovanie.
Jeden z najdrahších filmov všetkých čias totiž po prvom víkende v kinách zaostal za očakávaniami a hovorilo sa o miernom sklamaní.
Odvtedy však Avatar v kinách nepoľavuje a neustále prekvapuje extrémne silným diváckym záujmom. Ešte na konci decembra Avatar: Cesta vody pokoril miliardu zarobených dolárov a stal sa najrýchlejšie zarábajúcim filmom roka 2022.
Počas uplynulého týždňa Avatar svoju dominanciu v kinách ešte viac podčiarkol a aktuálne už zarobil 1,4 miliardy, informuje Hollywood Reporter. Veľkofilm Jamesa Camerona sa tak s istotou stane jedným z najzárobkovejších filmov histórie, otázkou už iba zostáva, ako vysoko sa v tomto rebríčku vyšplhá.
Podľa Jamesa Camerona musí Avatar: Cesta vody v kinách vykázať aspoň 2 miliardy dolárov, aby sa pre štúdio 20th Century Fox stal ziskovým. Polovica zisku totiž ide kinám, čo Avatarovi s mamutím rozpočtom v stovkách miliónov doposiaľ držalo nôž na krku.

Teraz už je jasné, že nový Avatar dvojmiliardovú métu pokorí. Tempo návštevnosti kín sa totiž spomaľuje len pozvoľna a Avatar sa v kinách ešte niekoľko týždňov nestretne so žiadnou vážnejšou konkurenciou. Tú pre film bude predstavovať až nový Ant-Man, ktorý v kinách štartuje 16. februára.
James Cameron tak s komerčným úspechom svojho sci-fi eposu môže byť spokojný a je viac než pravdepodobné, že séria bude pokračovať až po piaty diel. ktorý by mal mať premiéru v decembri 2028. Avatar však môže pokračovať ešte ďalej – Cameron už dávnejšie potvrdil, že má víziu aj na šiesty a siedmy film, aj keď tie už by musel režisérsky odkormidlovať jeho nasledovník.
Pôvodný článok: Avatar: Cesta vody má za sebou druhý týždeň v kinách a Cameronov veľkofilm podľa očakávaní naďalej dominuje návštevnosti. Film však stále zostáva vo veľkej strate a jeho úspech stále nie je istý.
Rozdrvil konkurenciu, stále to nemusí byť dosť
11 dní od premiéry Avatar dokázal štúdiu 20th Century Fox celosvetovo zarobiť už 881 miliónov dolárov a do konca týždňa s istotou zdolá miliardu, informuje Variety. Sci-fi Jamesa Camerona sa stane iba tretím tohtoročným filmom, ktorému sa podarí pokoriť miliardovú métu – tento rok sa podobným úspechom môžu pochváliť iba Top Gun: Maverick a finálny diel trilógie Jurský svet.
Aj napriek pôsobivým číslam stále nie je jasné, aký veľký hit sa z Avatar: Cesta vody stane. Na domácom americkom trhu návštevnosť oproti otváraciemu víkendu klesla až o 58 %, čo má na svedomí predovšetkým chrípková epidémia, ako zúriaca snehová búrka, ktorá množstvo divákov od návštevy kina odradila.

Podobne ako prvý Avatar z roku 2009, aj pokračovanie sa teší silnému záujmu medzinárodného publika. Viac než 600 miliónov filmárom zarobili trhy mimo USA a Kanady. Úspechu filmu výrazne napomohli aj diváci z Číny, kde nový Avatar zarobil cez 100 miliónov.
Dominancia Avatara je nespochybniteľná a analytici mu predpovedajú aj silné najbližšie týždne, kedy sa veľkorozpočtová snímka nestretne so žiadnou výraznou konkurenciou. Tá príde až v polovici februára v podobe nového Ant-Mana.
Cameronovmu eposu aktuálne v kinách skúsil konkurovať aj horúci oscarový kandidát Babylon, film však divákov vôbec nezaujal a je z neho komerčný prepadák. Pri rozpočte 110 miliónov zatiaľ zarobil iba 5,4 milióna, aj keď medzinárodná premiéra na Babylon ešte len čaká.
Avatar podľa Jamesa Camerona potrebuje v kinách zarobiť aspoň dve miliardy, aby sa stal ziskovým. Približne polovicu tržieb si zoberú kiná, od finančného úspechu sa budú odvíjať aj ďalšie pokračovania. Tretieho Avatara sa diváci s istotou dočkajú v decembri 2024, či sa dočkáme aj štvrtého a piateho dielu, prípadne ďalších pokračovaní, ako Cameron v minulosti načrtol, naďalej zostáva otázne.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Tvorca Avatara či Terminátora sa ostro pustil do Netflixu. Varuje pred obrovskou katastrofou

Akčná bomba na obzore. Yellowstone dostáva brutálny prídavok, máme prvý trailer a detaily

Na Slovensku o pár dní začína nový kanál. Ponúkne desiatky filmov úplne bez reklám

Znovuzrodenie jednej z najobľúbenejších filmových značiek je na spadnutie. Dôvod ťa prekvapí

Žiadny koniec sa nekoná. Stranger Things bude pokračovať, máme prvé detaily
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Slovensko skončilo na 68. mieste zo 69 krajín v mimoriadne zásadnej oblasti. Byrokracia a vysoké odvody odrádzajú talenty aj investorov
PREMIUM„V bohatších rodinách pýtajú desiatky tisíc eur.“ Slovák Viktor o svadbe v Thajsku, stereotypoch a očakávaniach

Rodiny v Poľsku neplatia daň, v Maďarsku im štát odpúšťa hypotéky. Slovensko za susedmi v podpore mladých výrazne zaostáva

Tajné razie v slovenských pekárňach odhalili podozrivé taktiky. Hrozia mastné pokuty

Neliečené spánkové apnoe zvyšuje riziko zákerného ochorenia, zistili vedci. Prevenciou má byť jednoduchý prístroj
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensku o pár dní začína nový kanál. Ponúkne desiatky filmov úplne bez reklám
- Európsky štát doplatil na lacné energie z Ruska. Nemá zásoby paliva, o 4 dni mu hrozí totálny kolaps
- Ohromne zbohatnú a spasia celý svet. Veľmoc našla pod zemou nekonečný zdroj čistej energie
- Vedci odhalili jednoduchý trik, ktorý dokáže omladiť tvoj mozog. Stačí zmeniť túto vec v tele
- Rusko zradil dlhoročný spojenec. Ukrajine posiela obrovské množstvo zbraní
-
- Kotly a tepelné čerpadlá skončili. Táto inovácia kúrením zarába peniaze
- Na Slovensku o pár dní začína nový kanál. Ponúkne desiatky filmov úplne bez reklám
- Ohromne zbohatnú a spasia celý svet. Veľmoc našla pod zemou nekonečný zdroj čistej energie
- Európsky štát doplatil na lacné energie z Ruska. Nemá zásoby paliva, o 4 dni mu hrozí totálny kolaps
- Rusko zradil dlhoročný spojenec. Ukrajine posiela obrovské množstvo zbraní
-
- Kotly a tepelné čerpadlá skončili. Táto inovácia kúrením zarába peniaze
- Na Slovensku o pár dní začína nový kanál. Ponúkne desiatky filmov úplne bez reklám
- Ohromne zbohatnú a spasia celý svet. Veľmoc našla pod zemou nekonečný zdroj čistej energie
- Európsky štát doplatil na lacné energie z Ruska. Nemá zásoby paliva, o 4 dni mu hrozí totálny kolaps
- Je efektívnejší než tepelné čerpadlo a ušetrí ti stovky eur. Na svete je revolučný spôsob, ako ohrievať vodu
Vesmírna stanica hlási kritický problém s kapsulou. Posádka ostala uväznená na orbite
Medzi ázijskými veľmocami to poriadne vrie. Dron spustil okamžitú reakciu stíhačiek
Šéfka ECB poslala Európe tvrdý odkaz. Už si nemôžeme dovoliť premeškať kľúčovú technologickú vlnu
Online podvodníci využívajú slabosť Slovákov. Nákupnú horúčku drzo zneužívajú
Systém sa rúca a nemajú na výber. Volkswagen oznamuje krok, na aký sa doposiaľ neodvážil
Koniec éry slovenských áut? Automobilky sa dostali do slepej uličky, z ktorej niet úniku
Už nepotrebuješ ukazovať občiansky. Digitálne doklady v mobile dostali nové funkcie (PREHĽAD)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Slovensko skončilo na 68. mieste zo 69 krajín v mimoriadne zásadnej oblasti. Byrokracia a vysoké odvody odrádzajú talenty aj investorov
PREMIUM„V bohatších rodinách pýtajú desiatky tisíc eur.“ Slovák Viktor o svadbe v Thajsku, stereotypoch a očakávaniach

Rodiny v Poľsku neplatia daň, v Maďarsku im štát odpúšťa hypotéky. Slovensko za susedmi v podpore mladých výrazne zaostáva

Tajné razie v slovenských pekárňach odhalili podozrivé taktiky. Hrozia mastné pokuty
