Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

S informáciami o definitívnom konci výroby áut so spaľovacími motormi sa v posledných mesiacoch roztrhlo vrece. Najväčší šok však prišiel len včera, keď Európsky parlament definitívne zavrhol miernejší návrh, ktorý by výrobcov áut prinútil znížiť emisie zo spaľovákov „len“ o 90 %, čo by umožnilo časť dnešných vozidiel predávať aj naďalej. Nič také však neplatí a o 13 rokov príde pre spaľováky „konečná“.

Automobilky berú na vedomie rozhodnutie Európskeho parlamentu

Popasovať sa s týmto problémom sa však musia nie len nekompromisní odporcovia elektromobility, ktorí aj napriek nepopierateľným výhodam elektrických vozidiel stále idú to svoje, ale aj veľké automobilky.

Ako však najnovšie informuje SITA, Európske automobilky berú na vedomie rozhodnutie Európskeho parlamentu, ktorý podporil revíziu noriem emisií oxidu uhličitého pre nové osobné a ľahké úžitkové automobily. Tento krok by mal viesť k zákazu predaja nových vozidiel so spaľovacími motormi v Európskej únii do roku 2035.

dgozgozz/Pixabay

Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) však zároveň varuje, že stanovené ciele sú už teraz mimoriadne náročné a dajú sa dosiahnuť len s masívnou podporou infraštruktúry nabíjania.

„Automobilový priemysel plne prispeje k cieľu uhlíkovo neutrálnej Európy. Ale vzhľadom na nestálosť a neistotu, s ktorou sa každodenne stretávame na celom svete, je akákoľvek dlhodobá regulácia presahujúca toto desaťročie v tomto ranom štádiu predčasná. Namiesto toho je v polovici cesty potrebná transparentná revízia, aby sa definovali ciele po roku 2030,“ uviedol prezident ACEA a generálny riaditeľ BMW Oliver Zipse.

Podľa automobiliek je nevyhnuté v prvom rade vyhodnotiť, či nasadenie nabíjacej infraštruktúry a dostupnosť surovín na výrobu batérií budú počas nadchádzajúceho obdobia schopné zodpovedať pokračujúcemu prudkému nárastu počtu batériových elektrických vozidiel. Zdôraznili, že je zároveň nevyhnutné splniť aj ostatné podmienky potrebné na dosiahnutie nulových emisií.

Sme naozaj pripravení?

Za zmienku tu určite stojí aj fakt, že nedávná analýza EV Readiness Index (informovali sme ťa o nej v samostatnom článku), ktorá skúmala pripravenosť Slovenska a ďalších krajín v EÚ na elektromobilitu, sčasti tieto obavy potvrdzuje.

Tvrdí totiž, že prudký nárast počtu elektromobilov v Európe nejde ruka v ruke so zvyšovaním miest na nabíjanie a nedostatok dostupnej nabíjacej infraštruktúry je tak naďalej hlavnou prekážkou, ktorá bráni zavádzaniu elektrických vozidiel na celom kontinente.

Hyundai

Smutnou správou je aj zistenie, že Slovensko v tejto analýze totálne prepadlo a v pripravenosti sme opäť medzi tromi najhoršími. V tohtoročnom vydaní sa do hodnotenia pripravenosti dostalo 22 krajín Európy.

Na čele tabuľky je neprekvapivo Nórsko, ďalej Holandsko a Veľká Británia, ktorá pri novopostavených a zrekonštruovaných budovách už vyžaduje postavenie nabíjačiek, spoločne s Rakúskom obsadila tretiu priečku.Predposledné miesto patrí Slovensku, o posledné sa delí Česká republika s Poľskom.

Európska komisia predložila návrh na revíziu noriem pre emisie oxidu uhličitého pre nové osobné automobily a ľahké úžitkové vozidlá vlani v júli. Jeho cieľom je prispieť k plneniu cieľov únie v oblasti klímy na roky 2030 a 2050, ako aj priniesť výhody prostredníctvom širšieho zavádzania vozidiel s nulovými emisiami, ako sú lepšia kvalita ovzdušia, či úspory energie a nižšie náklady na vlastníctvo vozidla.

Po odhlasovaní revízie sú poslanci Európskeho parlamentu pripravení začať rokovania s členskými štátmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú