Obloha nad nami je naozaj rušné miesto, ktoré astronómovia neustále sledujú. Aj napriek týmto pozorovaniam im celé 3 roky unikal objekt pritiahnutý gravitáciou Zeme, ktorý označujú ako „minimesiac“.

Ako píše portál ScienceAlert, obloha nad našimi hlavami je skutočne rušné miesto, hoci to z našej perspektívy vôbec takto nemusíme vnímať. Astronómovia však neustále našu oblohu pozorujú a to aj za pomoci projektu mapovania hviezdnej oblohy Catalina Sky Survey. Ich najnovší objav naznačuje, že Zem má nového „kamaráta“, ktorý je dočasne priťahovaný jej gravitáciou.

Minimesiac s priemerom len do 3,5 metra

Má sa jednať o asteroid s označením 2020 CD3, ktorým je pomerne malý kúsok uhlíkatej horniny s priemerom 1,9 až 3,5 metrov. Čo je ale zaujímavé, astronómovia si ho všimli až teraz, hoci jeho trajektória naznačuje, že ho gravitácia Zeme priťahuje už približne 3 roky. Takéto telesá zvyknú astronómovia zároveň označovať aj ako „minimesiace“.

Niektoré z nich sa len nakrátko zdržia na obežnej dráhe Zeme, pričom môžu vstúpiť do našej atmosféry kde zhoria. Tento jav môžeme z našej perspektívy vnímať ako dopad veľkých ohnivých gúľ. Ostatné zas môžu byť ovplyvnené inými telesami, čo pozmení ich trajektóriu, na základe ktorej sa k Zemi približujú alebo naopak, vzďaľujú sa od nej.

Zobraziť celú galériu (2)
Takto vyzerá ohnivá guľa, ktorá bola zaznamenaná dňa 17. októbra 2012 na nočnej oblohe v zálive v San Franciscu. Zdroj: NASA/Robert P. Moreno Jr

Okolo Zeme takto obieha veľké množstvo asteroidov, no ich presný počet nie je známy. Odhady hovoria o miliónoch, no k 25. februáru vieme len o 22 211 z nich. Problémom je fakt, že mnohé z nich sú skutočné malé a ich presnú polohu nevieme určiť. Keďže navyše neodrážajú príliš veľa svetla, je veľmi náročné ich hľadať.

Nie je asteroid ako asteroid

Keďže týchto asteroidov je na našej oblohe veľké množstvo, mohli by sme si myslieť, že Zem má mnoho „minimesiacov“ a nie sú ničím zvláštne. Opak je však pravdou, nakoľko mnohé asteroidy ako bolo vyššie uvedené, buď zhoria v našej atmosfére, alebo sa ich trajektória od nej odkloní. Len veľmi málo asteroidov však zostáva na obežnej dráhe Zeme dostatočne dlho, aby mohli byť nazvané ako „minimesiac“.

Počítačová simulácia z roku 2012 naznačuje, že z 10 miliónov virtuálnych asteroidov zostalo na obežnej dráhe Zeme len 18 000. Keďže je ich veľmi náročné nájsť, sú zároveň veľmi zriedkavé. V minulosti sme vedeli o niekoľkých kandidátoch, z ktorých bol ale potvrdený len jeden. Konkrétne sa jedná o asteroid s názvom 2006 RH120, ktorý obiehal Zem po dobu asi jedného roka v časovom horizonte od roku 2006 do roku 2007.

Celebrita medzi asteroidmi

Takže v prípade asteroidu 2020 CD3 sa nejedná o len tak obyčajný kus skaly nad našimi hlavami, ale ide o veľmi zriedkavý „minimesiac“. Niečo ako celebrita medzi ostatnými asteroidmi. Navyše, takéto „minimesiace“ nám dávajú veľkú príležitosť na prieskum samotných asteroidov. Predsa len, vyslanie vesmírnej lode či sondy k takýmto objektom by bolo veľmi nákladné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú