Molekulárny kyslík sa mimo našej Slnečnej sústavy veľmi nevyskytuje. Astronómovia však nedávno vydali štúdiu, ktorá potvrdzuje nález plynného Ov galaxii Markarian 231 v súhvezdí Veľkej Medvedice, ktorá je od Zeme vzdialená 561 miliónov svetelných rokov. Ide len o tretí prípad výskytu molekulárneho kyslíka mimo Slnečnej sústavy, informuje portál Science Alert.

Rozdiel medzi kyslíkom na Zemi a kyslíkom v galaxii Markarian 231 spočíva hlavne v tom, že na Zemi ho už dlhšiu dobu vytvárali fotosyntézou rastliny, kým o jeho pôvode na Markariane toho veľa nevieme.

Astronómovia totiž odhalili, že molekúl kyslíka je tam veľmi málo. „Stále chýba komplexný obraz výskytu kyslíka v rôznych medzihviezdnych sústavách“, napísal tím astronómov vedený profesorom Junzhi Wangom z Čínskej akadémie vied.

Galaxia Markarian 231 sa nachádza v súhvezdí Veľkej Medvedice. Pixabay

Jedným zo spôsobov, ako sa mohli v tak vzdialenej galaxii sformovať molekuly O2, je jeho výskyt vo vode, respektíve v jej tuhom skupenstve. Ľad má rovnaký vzorec ako voda (H2O), a ako vieme, pri vysokých teplotách sa mení na vodu, prípadne sublimuje – prechádza z tuhého skupenstva rovno do plynného. Vodná para sa vplyvom ionizačného žiarenia mladých hviezd sa následne delí na vodík a spomínaný molekulárny kyslík.

Kyslík je po vodíku a héliu tretí najrozšírenejší prvok vo vesmíre. Astronómovia vďaka jeho výskytu začínajú lepšie chápať to, aká je úloha molekulárnych plynov v galaxiách. Ako píše Interesting Engineering, molekuly kyslíka objavili vďaka rádioteleskopom vo Francúzsku a v Španielsku. „Toto je prvý dôkaz výskytu molekulárneho kyslíka mimo našej galaxie,“ uviedol profesor Wang.

V hmlovine Orión astronómovia objavili molekulárny kyslík. Pomer molekúl kyslíka k molekulám vodíka je tam 1 : 1 000 000. Pixabay

V minulosti sme molekulárny kyslík našli iba v dvoch oblakoch tvoriacich hviezdy – komplex Ró Ophiuchi v súhvezdí Hadonos a vo Veľkej hmlovine Orión. Ani tam sa však nevyskytoval vo veľkom množstve. V hmlovine Orión ho prečísľujú molekuly vodíka v pomere 1 : 1 000 000.

Keď molekula kyslíka emituje dostatočné množstvo žiarenia, galaktický plyn sa ochladí dostatočne na to, aby sa zrútil dovnútra, čo výrazne podnecuje tvorbu nových hviezd. Výskum bol publikovaný v The Astrophysical Journal. Žijeme v časoch veľkých objavov a zdá sa, že čím ďalej ideme, tým objavujeme fascinujúcejšie úkazy.

Pre obyčajných ľudí, ktorí sa nevenujú astronómii, je to pravdepodobne príliš vzdialené, aby ich to zaujímalo. Osud momentálne najdiskutovanejšej hviezdy a potenciálnej supernovy Betelgeuse by však mohol zaujať viacerých. Naposledy sme o nej písali v tomto článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP