Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA na svojom webe informovala o výbere 14 malých satelitov CubeSat pre vedecké účely. Tie by sa v podobe užitočného zaťaženia rakety mali do kozmu dostať už medzi rokmi 2022 až 2025. Navrhované satelity patria rôznym vzdelávacím a neziskovým organizáciám, ktoré predložili svoje návrhy v rámci CubeSat Launch Initiative (CSLI) spustenej ešte v októbri minulého roka.

Výnimočné misie

Ide o 14 nesmierne zaujímavých misií, medzi ktoré patrí napríklad misia SPRITE z dielne Coloradskej univerzity v Bouldri. SPRITE alebo Supernova Remnants and Proxies for ReIonization Testbed Experiment sa zameriava na pozorovanie úniku ionizujúceho žiarenia z rôznych galaxií, v ktorých dochádza ku tvorbe hviezd.

Za zmienku stojí určite aj misia PVDX vedená Brownovou univerzitou v štáte Rhode Island. V nej sa vedci pokúsia otestovať nové fotovoltaické technológie, ktoré majú potenciál spôsobiť revolúciu v kozmickom inžinierstve.

EagleSat-1. Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott

Ako však upozorňuje aj prestížny magazín Forbes na svojom webe, najväčšiu pozornosť zo všetkých 14 schválených misií si jednoznačne vyžiadal CubeSat s názvom LightCube. Podľa Ethana Siegela, amerického teoretického astrofyzika píšuceho pre Forbes, tento satelit bude predstavovať „najjasnejší bodový zdroj svetelného znečistenia v histórií“.

NEPREHLIADNI
Vesmírny odpad odprace špeciálny upratovač. Prvá „smetiarska“ družica čoskoro začne zbierať staré satelity

Celú situácia navyše zhoršuje fakt, že k schváleniu došlo práve v dobe pretrvávajúceho štrajku astronomickej komunity, ktorá sa búri proti svetelnému znečisteniu vesmíru spôsobovaného konšteláciou satelitov Starlink, upozorňuje portál Futurism.

Svetelné znečistenie

Problém so svetelným znečistením spôsobeným satelitmi spočíva v tom, že vedcom vďaka týmto objektom uniká množstvo astronomických prechodových javov, pričom celá situácia sa má ešte radikálne zhoršovať s príchodom ďalších a ďalších umelých družíc.

NASA do svojho už 12. kola výberu CubeSat misií zaradila práve satelit LightCube. To všetko napriek protestu astronómov, ale i mnohých popredných svetových astronomických inštitúcií, ktoré sa usilovne snažia prevádzkovateľov satelitov presvedčiť o znížení počtu umelých družíc, respektíve zníženiu ich jasnosti, čím by sa výrazne zlepšili podmienky pre pozorovanie a detekciu prechodných javov.

ASU

Cieľom LightCube je vysielať veľmi jasný optický signál smerom k Zemi komukoľvek, kto si o to požiada. LightCube je vedený ako jednoduchý študentský projekt, ktorý umožní rádioamatérom s príslušným vybavením komunikovať so satelitom. Ten by mal na ich „požiadanie“ vyslať pomocou xenónových výbojok silný záblesk svetla pozorovateľný dokonca aj voľným okom.

I keď na prvý pohľad sa zdá, že ide o veľmi zaujímavú a nevinnú zábavku, ktorá nadchne určite nejedného rádioamatéra, astronomická komunita je doslova zdesená. Podľa dostupných informácií, LightCube navyše neprinesie ani žiadny vedecký alebo technologický prínos a jeho jediné pozitívum je práve iba v „zabavení“ rádioamatérov.

NEPREHLIADNI
Megakonštalácie satelitov vo vesmíre treba obmedziť, verejnosť upozorňujú už aj slovenskí astronómovia

Niektorí odborníci dokonca nerozumejú prečo by taká prominentná inštitúcia ako je Arizonská štátna univerzita takýto projekt navrhovala a ako je vôbec možné, že prešiel výberom NASA. Ako to napokon s týmto satelitom dopadne uvidíme v budúcnosti. Zatiaľ je isté, že ak budeme chcieť nočnú oblohu ponechať v čo najlepšej „forme“, budú musieť byť vytvorené prísne regulačné opatrenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú