Sonda OSIRIS-REx, ktorá krúži okolo asteroidu Bennu už jeden rok, prináša astonómom zaujímavé poznatky. Zachytila totiž, že teleso uvoľňuje do vesmíru svoje úlomky, čo by mohlo znamenať, že nejde o mŕtvy asteroid. O téme píše NASA.

Záhadné uvoľnovanie častíc

Tím výskumníkov spozoroval uvoľnovanie častíc z asteroidu Bennu už krátko na to, čo okolo neho sonda OSIRIS-REx začala v decembri minulého roka krúžiť.

Na prvý pohľad sa však tieto častice javili ako hviezdy za asteroidom, avšak po bližšom skúmaní sa ukázalo, že ide o materiál, ktorý sa uvoľňuje z povrchu samotného telesa. Keďže tieto úlomky neohrozovali bezpečnosť misie, vedci začali túto pozoruhodnú aktivitu podrobne skúmať.

Zobraziť celú galériu (4)
Uvoľnenie úlomkov z asteroidu Bennu zachytené sondou OSIRIS-REx / Zdroj: NASA

„Uvoľnovanie častíc z asteroidu Benno naozaj pritiahlo našu pozornosť, a skúmaním tohto tajomstva sme strávili niekoľko mesiacov. Ide o skvelú príležitosť na rozšírenie vedomostí o správaní asteroidov.“, uviedol šéf misie OSIRIS-REx, Dante Lauretta.

Výskumníci spozorovali najväčšie uvoľnovanie častíc 6. a 19. januára a 11. februára, pričom všetky 3 pochádzajú z rôznych miest na povrchu Bennu.

Úlomky po uvoľnení z povrchu asteroidu buď okolo telesa krátko obiehali, a následne dopadli späť na povrch, alebo naopak unikli do vesmíru. Spozorované častice sa pohybovali rýchlosťou okolo 3 metrov za sekundu, a ich veľkosť siahala od 2,5 až do 10 centimetrov. Pri najväčšom uvoľnení, ktoré nastalo 6. januára, ich vedci spozorovali až 200.

Vedci majú viacero možných vysvetlení

Vedci sa zaoberali viacerými možnosťami, ktoré by mohli toto uvoľnovanie spôsobiť, pričom ich zoznam zúžili na 3 možné vysvetlenia. Prvým z nich sú dopady menších meteoritov, ktoré by mohli zasiahnuť Bennu tam, kde ho OSIRIS-REx práve nesleduje, a uvoľniť tak úlomky z jeho povrchu.

Do úvahy spadá tiež štiepenie povrchu asteroidu vplyvom tepla, ktoré môže byť spôsobené výraznou zmenou teploty povrchu asteroidu pri každej 4,3-hodinovej rotácii okolo svojej osi.

Teplota sa totiž z extrémne nízkej v nočných hodinách mení počas popoludnia na výrazne vysokú, čo je práve čas všetkých troch spozorovaných uvoľnení. V dôsledku tejto náhlej zmeny by tak mohli začať horniny praskať, a následne uvoľniť malé častice z povrchu.

Treťou možnosťou je podľa vedcov uvoľnovanie vodnej pary. Voda uložená v skalách by totiž po zohriatí mohla vytvárať tlak, ktorý je schopný narušiť ich povrch, a uvoľniť tak jeho čiastočky do vesmíru. Podľa vedcov však za týmto javom nemusí stáť jednoduché vysvetlenie, a môže ísť napríklad aj o kombináciu viacerých udalostí, ktoré toto uvoľnovanie spôsobujú.

Zobraziť celú galériu (4)
Štart sondy ORISIS-REx sa uskutočnil 8. septembra 2016 / Zdroj. NASA

Táto aktivita asteroidu Bennu je však pre astronómov skvelou šancou na získanie vzácnych vzoriek, pretože mnohé z uvoľnených častíc na jeho povrchu sú dostatočne malé na to, aby ich sonda OSIRIS-REx nabrala. Ich odber je naplánovaný na budúce leto, a na Zem by sa mali vrátiť v septembri 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom