Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nachádzajú sa 7800 svetelných rokov od Zeme a ide o dve mŕtve hviezdy, ktoré okolo seba obiehajú rekordne rýchlo. Ide o tzv. bielych trpaslíkov, ktorých obežné dráhy sú veľmi blízko. V budúcnosti sa od nich očakáva, že vedci by mohli študovať ich gravitačné vlny – informuje portál ScienceAlert.

Očakáva sa, že bielym trpaslíkom by sa o milióny rokov mohlo stať aj naše Slnko. Keď dôjde k vyčerpaniu vodíka, stane sa z neho červený obor a spojí sa hélium s uhlíkom, kým sa nevyčerpajú aj tieto prvky. Nakoniec ostane len samotné vyhasnuté jadro. Podobným spôsobom dopadli aj spomínané hviezdy J1539.

Doteraz najsilnejší signál na oblohe

Títo biely trpaslíci sa navzájom obiehajú za 6,91 minúty, čo je doteraz vôbec najrýchlejšie, čo mohli astronómovia a vedci pozorovať. Jedna je veľká približne ako jadro Zeme, pričom sa v nej nachádza 60 % hmotnosti Slnka. Druhá z nich má omnoho menšiu hmotnosť, približne 20 % hmotnosti Slnka, je však väčšia a teda menej hustá.

Hviezdy sa k sebe približujú približne 26 centimetrov za deň a bude trvať ešte ďalších 130 000 rokov, než ich obežný čas bude na úrovni 5 minút. V tomto bode by sa mal dramaticky zvýšiť aj prenos hmoty zo sekundárnej  hviezdy na primárnu. Ak by bol stabilný, hviezdy by sa od seba oddelili. Ak by nebol, vo výsledku by sa hviezdy spojili do jednej. Svoje poznatky zverejnili aj v časopise Nature.

main article image

Vďaka ich blízkej obežnej dráhe to znamená, že šíria gravitačné vlny von do vesmíru. Bohužiaľ, v súčasnosti ešte neexistuje technológia, ktorou by sme ich mohli pozorovať. Astronómovia sa však domnievajú, že v súčasnosti vyvíjaná laserová interferometrická vesmírna anténa a ďalšia vyvíjané detektory dokážu zachytiť gravitačné vlny z vesmíru.

Očakáva sa však, že vesmírna anténa bude k dispozícii prinajlepšom v roku 2034. Astronómovia tak stále majú dostatok času na to, aby dokázali nájsť ďalšie objekty, ktoré šíria gravitačné vlny a bolo ich možné pozorovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú