Mliečna dráha má priemer viac ako 100 000 svetelných rokov, nachádza sa v nej 200 až 400 miliárd hviezd a okolo niektorých obiehajú planéty, nazývané extrasolárne planéty alebo exoplanéty. Astronómovia už objavili viac ako 4200 exoplanét, pričom väčšina z nich sa nachádza len niekoľko tisíc svetelných rokov od Zeme. Najnovšie objavená exoplanéta je však svojim zložením skutočne unikátna, píše portál Science Alert.

Existenciu planét mimo Slnečnej sústavy predpokladal už v 18. storočí Immanuel Kant, no prvá exoplanéta bola objavená až v roku 1992. Podľa zloženia sa planéty delia na terestriálne a joviálne. Terestriálne planéty sú podobné Zemi a sú zložené prevažne z hornín. Joviálne planéty sú podobné Jupiteru a skladajú sa prevažne z plynného materiálu.

Nová exoplanéta sa pravdepodobne nachádza v blízkosti stredu našej galaxie

Zo všetkých objavených exoplanét však do skupiny terestriálnych planét patrili len dve. O to viac je unikátna novoobjavená tretia skalnatá exoplanéta, ktorá obieha hviezdu vo vzdialenosti vyše 24 722 svetelných rokov od Zeme, čo z nej robí doteraz najvzdialenejšiu objavenú exoplanétu. Z takejto vzdialenosti je veľmi obtiažne zistiť presné miesto, kde sa exoplanéta spolu so svojou materskou hviezdou nachádza, no astronómovia predpokladajú, že je to niekde v blízkosti jadra Mliečnej dráhy.

Astronómovia päť dní pozorovali materskú hviezdu, ktorej tvar ale na päť hodín narušil neznámy objekt. „Po potvrdení, že to naozaj spôsobuje cudzie teleso a nie je to len chyba pozorovania sme pokračovali v získavaní dôkazov o planetárnej sústave,“ povedal Herrera Martin, hlavný autor výskumu, ktorý publikoval časopis The Astronomical Journal.

Ak túto sústavu porovnáme s našou, materská hviezda exoplanéty je približne o 10 % hmotnejšia ako Slnko, kým samotná exoplanéta je čo sa týka veľkosti niekde medzi Zemou a Neptúnom. Orbita, po ktorej novoobjavená exoplanéta za 617 dní obehne svoju hviezdu, sa nachádza vo vzdialenosti medzi obežnými dráhami Venuše a Zeme. Martin priblížil, že táto exoplanéta patrí medzi hŕstku planét, ktoré majú aj dráhy aj veľkosti porovnateľné so Zemou.

Novoobjavená exoplanéta je o niečo väčšia ako Zem a o niečo menšia ako Neptún. Pixabay

Astronómovia zatiaľ nepoznajú teplotu ani iné podmienky na tejto exoplanéte, a tak nemôžu potvrdiť ani vyvrátiť či je táto planéta obývateľná, píše Daily Mail. V oblasti, v ktorej sa nachádza, je však pravdepodobne pomerne veľká radiácia, takže život sa tam zrejme nevyvinul.

Obývateľné planéty podobné tej našej sa vo vesmíre zrejme nachádzajú v oveľa väčšom množstve ako si vieme predstaviť. Avšak je skutočne veľmi nepravdepodobné, že by sa na niektorej z nich vyvinul život. Naznačujú to výskumy v oblasti chémie bielkovín, o čom sme písali v tomto článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP